Հասարակություն 08:54 06/12/2015 Աշխարհում
2015 թ. դեկտեմբերի 1-ին Գլենդելում հիմնադրվել է շահույթ չհետապնդող մի նոր կազմակերպություն՝ «Հայաստան Արցախ հիմնադրամը», որի նպատակն է լայնածավալ մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի և Արցախի բնակչությանը:
«Նկատի ունենալով հայկական երկու հանրապետություններում տիրող համատարած աղքատությունը և գործազրկությունը, «Հայաստան Արցախ հիմնադրամի» առաքելությունն է՝ շարունակել  մարդասիրական այն հսկայական աշխատանքը, որ Միացյալ հայկական հիմնադրամը իրականացրել է վերջին 26 տարիների ընթացքում՝ 720 մլն դոլար արժողությամբ մարդասիրական օգնություն տրամադրելով Հայրենիքին:  «Հայաստան Արցախ հիմնադրամը» կղեկավարեն Հարութ Սասունյանը՝ որպես նախագահ, և Նուրիցա Աբուժամրան՝ որպես ծրագրի տնօրեն, որոնք նմանօրինակ պաշտոններ զբաղեցրել են Միացյալ հայկական հիմնադրամում՝ մինչև վերջինիս գործունեության դադարեցումը 2015 թ. նոյեմբերի 30-ին»,-ասված է «Հայաստան Արցախ հիմնադրամի» մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Հայաստան Արցախ հիմնադրամի» հոգաբարձուների խորհրդի անդամներն են Վիտալի Գրիգորյանցը, Հարութ Սասունյանը, Ստեփան Մարտիրոսյանը, Արսեն Միքայելյանը և Նուրիցա Աբուժամրան:
Աղբյուրի համաձայն, հանրահայտ գործարար Վիտալի Գրիգորյանցը «Հայաստան Արցախ հիմնադրամի» հոգաբարձուների խորհրդի ատենապետն ու գլխավոր բարերարն է: Նա նյութական անհրաժեշտ միջոցներ կհատկացնի հիմնադրամին, որպեսզի հնարավոր լինի միլիոնավոր դոլար արժողությամբ մարդասիրական օժանդակություն տրամադել ամեն տարի Հայաստանի և Արցախի հիվանդանոցներին, պոլիկլինիկաներին, դպրոցներին, մանկատներին և տարբեր բարեգործական հաստատությունների՝ նրանց տրամադրելով կենսական անհրաժեշտության դեղորայք, պատվաստանյութեր, բժշկական սարքավորումներ, մանկական սնունդ, գյուղատնտեսական սարքավորումներ, համակարգիչներ, ձմեռային հագուստ, կոշիկներ, խաղալիքներ, գրքեր և բազմաթիվ այլ ապրանքներ:

Общество 09:46 06/12/2015 В мире
Для доставки крупномасштабной гуманитарной помощи населению Армении и Арцаха (Карабаха) 1 декабря 2015 года в городе Глендейл, штат Калифорния, была создана новая некоммерческая организация «Фонд Армения Арцах» (ФАА).
Как сообщает пресс-служба ФАА , миссией Фонда является продолжение достойных гуманитарных усилий Объединенного армянского фонда (ОАФ), оказавшего гуманитарную помощь Родине на сумму $ 720 млн за последние 26 лет.
Руководителями ФАА являются президент Арут Сасунян и административный помощник Нурица Абужамра, занимавшие аналогичные должности в ОАФ, прекратившем свою деятельность 30 ноября 2015 года.
В состав Совета директоров ФАА входят Виталий Григорьянц, Арут Сасунян, Степан Мартиросян, Арсен Микаелян и Нурица Абужамра.
В. Григорьянц, известный бизнесмен, является председателем правления ФАА и его основным благотворителем. Он будет предоставлять ФАА необходимые финансовые ресурсы для того, чтобы больницы, поликлиники, школы, детские дома и другие благотворительные организации в Армении и Арцахе гарантированно получали каждый год миллионы долларов гуманитарной помощи, включающей жизненно необходимые лекарства, вакцины, медицинское оборудование, детское питание, сельскохозяйственное оборудование, компьютеры, зимнюю одежду, обувь, игрушки, книги, и многие другие товары, говорится в сообщении ФАА.