Նորաստեղծ «Հայաստան Արցախ հիմնադրամը» կշարունակի մարդասիրական օգնություն ուղարկել
2015 թ. դեկտեմբերի 1-ին Գլենդելում հիմնադրվել է շահույթ չհետապնդող մի նոր կազմակերպություն՝ «Հայաստան Արցախ հիմնադրամը», որի նպատակն է լայնածավալ մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի և Արցախի բնակչությանը:
«Նկատի ունենալով հայկական երկու հանրապետություններում տիրող համատարած աղքատությունը և գործազրկությունը, «Հայաստան Արցախ հիմնադրամի» առաքելությունն է՝ շարունակել մարդասիրական այն հսկայական աշխատանքը, որ Միացյալ հայկական հիմնադրամը իրականացրել է վերջին 26 տարիների ընթացքում՝ 720 մլն դոլար արժողությամբ մարդասիրական օգնություն տրամադրելով Հայրենիքին: «Հայաստան Արցախ հիմնադրամը» կղեկավարեն Հարութ Սասունյանը՝ որպես նախագահ, և Նուրիցա Աբուժամրան՝ որպես ծրագրի տնօրեն, որոնք նմանօրինակ պաշտոններ զբաղեցրել են Միացյալ հայկական հիմնադրամում՝ մինչև վերջինիս գործունեության դադարեցումը 2015 թ. նոյեմբերի 30-ին»,-ասված է «Հայաստան Արցախ հիմնադրամի» մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Հայաստան Արցախ հիմնադրամի» հոգաբարձուների խորհրդի անդամներն են Վիտալի Գրիգորյանցը, Հարութ Սասունյանը, Ստեփան Մարտիրոսյանը, Արսեն Միքայելյանը և Նուրիցա Աբուժամրան:
Աղբյուրի համաձայն, հանրահայտ գործարար Վիտալի Գրիգորյանցը «Հայաստան Արցախ հիմնադրամի» հոգաբարձուների խորհրդի ատենապետն ու գլխավոր բարերարն է: Նա նյութական անհրաժեշտ միջոցներ կհատկացնի հիմնադրամին, որպեսզի հնարավոր լինի միլիոնավոր դոլար արժողությամբ մարդասիրական օժանդակություն տրամադել ամեն տարի Հայաստանի և Արցախի հիվանդանոցներին, պոլիկլինիկաներին, դպրոցներին, մանկատներին և տարբեր բարեգործական հաստատությունների՝ նրանց տրամադրելով կենսական անհրաժեշտության դեղորայք, պատվաստանյութեր, բժշկական սարքավորումներ, մանկական սնունդ, գյուղատնտեսական սարքավորումներ, համակարգիչներ, ձմեռային հագուստ, կոշիկներ, խաղալիքներ, գրքեր և բազմաթիվ այլ ապրանքներ:

A new non-profit organization, Armenia Artsakh Fund (AAF), was established on December 1, 2015, in Glendale, California, to deliver large-scale humanitarian aid to the population of Armenia and Artsakh (Karabagh).
Given the widespread poverty and unemployment in the two Armenian Republics, AAF's mission is to continue the laudable humanitarian efforts of the United Armenian Fund (UAF) which delivered $720 million of relief supplies to the homeland in the past 26 years. AAF is led by Harut Sassounian as president, and Nouritza Abujamra as Program Director who had held similar positions at the UAF which terminated its operations on November 30, 2015.
AAF's Board of Directors consists of Vitali Grigoryants, Harut Sassounian, Stepan Martirosyan, Arsen Mikayelyan, and Nouritza Abujamra.
Mr. Grigoriants, a prominent businessman, is AAF's chairman of the board, and its prime benefactor. He will provide the necessary financial resources to AAF to ensure that hospitals, clinics, schools, orphanages, and other charitable organizations in Armenia and Artsakh receive each year millions of dollars of humanitarian assistance, consisting of life-saving medicines, vaccines, medical equipment, infant formula, farming supplies, computers, winter clothing, shoes, toys, books, and many other goods.