Մշակույթ 13:40 07/12/2015 Հայաստան
ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի քվեարկության օրը տեղի ունեցած ընտրական խախտումների վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներում  ստացվել է 127 հաղորդում, որոնց գերակշիռ մասը վերաբերում է ԶԼՄ-ներով տարածված ահազանգերին։ Այս մասին հայտնում են քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հաղորդումներից 79-ը վերաբերում է Երևանում, 48-ը՝ մարզերում տեղի ունեցած խախտումներին։
Այսպես՝ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ստացվել է 19, Լոռիում՝ 14, Արագածոտնում՝ 4, Արարատի, Վայոց ձորի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Կոտայքի քննչական վարչություններում՝ 2-ական, Արմավիրում՝ 1 հաղորդում։
Երևանում  ստացված ահազանգերը հիմնականում վերաբերել են Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանին՝ 24 դեպք։ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում  ստացվել է 15, Աջափնյակ և Դավթաշենում՝ 9-ը, Քանաքեռ-Զեյթունում՝ 8, Կենտրոն և Նորք-Մարաշում՝ 7, Շենգավիթում՝ 6, Արաբկիր, Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջաններում՝ 5-ական ահազանգ։
Ստացված բոլոր ահազանգերում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ տարածքային քննչական ստորաբաժանումներում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ, որոնց արդյունքում կտրվեն համապատասխան քրեաիրավական գնահատականներ։
Քննության արդյունքներով դեկտեմբերի 6-ին հարուցվել է 2 քրեական գործ՝ այլ անձանց փոխարեն քվեարկելու դեպքերի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի հատկանիշներով։
Ընտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդումների քննության արդյունքների մասին տեղեկույթ կտրամադրվի պարբերաբար։

Law 16:49 07/12/2015
During the constitutional referendum held in Armenia yesterday, on December 6, regional units of Armenia’s Investigative Committee received 127 reports about irregularities, most of which were related to information disseminated through the mass media, the press service of IC said.
79 reports concerned irregularities in Yerevan and 48 were related to irregularities in Armenian regions. The IC’s Shirak regional unit  received 19 calls, 14 calls were made to Lori unit, 4 – Aragatsotn unit, one call was made to Armavir unit, while Ararat, Vayots Dzor, Gegharkunik, Syunik, and Kotayk units of IC received two calls each.
Calls in Yerevan concerned mainly Avan and Nor-Nork administrative districts (24 calls). The IC units in the other administrative districts of Yerevan received the following number of reports on irregularities: Malatia-Sebastia unit – 15 reports, Ajapniak and Davidashen unit – 9, Kanaker-Zeytun unit– 8, Kentron and Nork-Marash unit – 7, Shengavit – 6, Erebuni unit – 5, and Nubarashen unit received 5 calls.
The investigative units have taken all the necessary measures to check the circumstances indicated in all the reports, with a legal assessment  to be made based on the results.
Two criminal cases were opened in connection with voting instead of other people in the December 6 referendum. The cases were opened under Article 153 of the Criminal Code (voting more than once or instead of another person).