Հասարակություն 16:49 08/12/2015 Հայաստան
ԱՄՆ դեսպանությունը կոչ է անում ընտրախախտումների վերաբերյալ արժանահավատ հաղորդումների թափանցիկ քննություն
ԱՄՆ դեսպանության հայտարարություն է տարածել սահմանադրական հանրաքվեի վերաբերյալ:
Դեսպանատան մամուլի ծառայությունից ներկայացնում են հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«Գոհունակություն ենք հայտնում ՀՀ ժողովրդին ու կառավարությանը բաց բանավեճից հետո դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեի խաղաղ անցկացման կապակցությամբ: Նոր սահմանադրությունից բխող կառավարման համակարգի փոփոխությունը զգալի է:
Քաղաքական կուսակցությունների ու անկուսակցական դիտորդների արժանահավատ հաղորդումներն ընտրախախտումների վերաբերյալ, այնուամենայնիվ, մտահոգիչ են և պետք է լիարժեք հետաքննվեն՝ համոզելու հայ ժողովրդին, որ հանրաքվեի արդյունքները վստահելի են և լեգիտիմ:
Մենք կոչ ենք անում ընտրական հանձնաժողովին և ՀՀ կառավարությանը կատարել ընտրախախտումների վերաբերյալ արժանահավատ հաղորդումների թափանցիկ քննություն: Այս հարցերին պետք է լուծում տալ հիմա, ինչպես նաև կառավարության և ազգային ժողովի կողմից նոր ընտրական օրենսգրքի ձևավորման ընթացքում՝ հիմք ընդունելով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկությունները՝ ապահովելու, որ հետագա ընտրությունները ՀՀ ժողովրդի կողմից համարվեն արժանահավատ, լեգիտիմ և ընկալվեն որպես իրենց իսկ կամքի իրական արտահայտում»:

Politics 17:41 08/12/2015
The U.S. Embassy has issued a statement on the constitutional referendum held in Armenia. The statement says:
“We commend the Armenian people and the government on the peaceful conduct of the constitutional referendum on Sunday, December 6, which took place after an open debate. The change in the form of Armenia’s government that will result from the new constitution is significant.
The credible allegations of electoral irregularities reported by both non-partisan observers as well as Armenian political parties are of concern, however, and need to be fully investigated to ensure that the Armenian people can see the outcome of the referendum as credible and legitimate.
We urge the Electoral Commission and the Armenian government to carry out transparent investigations of all credible reports of irregularities.  These issues must be addressed, both now and as the government and parliament develop the new electoral code, building on OSCE/ODIHR recommendations, to ensure that future elections are viewed by the Armenian people as credible, legitimate, and a true reflection of their will”.