Իրավունք 10:22 09/12/2015 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում, ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման արդյունքում, 2015թ. դեկտեմբերի 4-ին ձերբակալվել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, Արմավիրի մարզի բնակիչ, պահեստազորի  մայոր՝ Գարիկ Խաչիկի Մարությանը, ծնվ. 1977., որը երկար տարիներ զբաղեցնելով ՀՀ ՊՆ տարբեր զորամասերի հետախուզության պետի պաշտոններ, համացանցային սոցիալական կայքերի միջոցով կապ է հաստատել Թուրքիայում գործող ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների հետ և վարձատրության դիմաց նրանց փոխանցել ծառայության բերումով իրեն հայտնի դարձած, այդ թվում՝ պետական գաղտնիք պարունակող տվյալներ: Այս մասին տեղեկացնում են ԱԱԾ մամուլի կենտրոն
Հարուցվել է քրեական գործ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով և Գ. Մարությանին առաջդրվել  մեղադրանք պետական դավաճանության համար: Կատարվում է նախաքննություն:

Майор резерва Минобороны Армении задержан по обвинению в госизмене
В ходе проведенных Службой национальной безопасности Армении комплексных оперативно-разведывательных мероприятий, а также в результате реализации полученных оперативных данных, 4 декабря 2015 года был задержан гражданин РА, житель Армавирской области, майор резерва Гарик Хачикович Марутян 1977 года рождения. Об этом сообщает пресс-служба СНБ РА.
«Марутян на протяжении многих лет, занимая должности начальника разведки в различных воинских частях министерства обороны РА, посредством социальных сетей наладил контакты с действующими на территории Турции азербайджанскими спецслужбами и за плату передавал им известные ему в связи со служебной деятельностью данные, в том числе содержащие государственную тайну», – говорится в сообщении.
Возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 299 Уголовного кодекса РА («Государственная измена, то есть переход на сторону врага, шпионаж, выдача государственной тайны либо иное оказание помощи иностранному государству, или иностранной организации, или их представителям в осуществлении враждебной деятельности в ущерб суверенитету, территориальной неприкосновенности или внешней безопасности, совершенная гражданином Республики Армения»).