Վարչապետ. Բանակցային գործընթացում արձանագրվել է լարվածության աճի միտում
Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ քաղաքականության արդյունքում այսօր ոչ միայն էական առաջընթաց չկա խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացում, այլև արձանագրվել է լարվածության աճի միտում: Այս մասին հայտարարել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը «Եվրոպայի ժողովրդավար ուսանողներ» կազմակերպության (EDS) շուրջ 20 երկրից ժամանած 60 անդամների հետ հանդիպման ժամանակ:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, գործադիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանը, ի լրումն տարատեսակ սադրիչ գործողությունների, արդեն սկսել է կիրառել խոշոր տրամաչափի հրետանի՝ կրակի տակ պահելով ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ԼՂՀ-ի սահմանամերձ շրջանների խաղաղ բնակավայրերը:
«Հայաստանը և ԼՂ-ն մշտապես կողմ են եղել վստահության ամրապնդման միջոցառումներին, ինչպիսիք են զինադադարի ռեժիմի ամրապնդումը, դիպուկահարների հետ քաշումը, շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը, որոնց շարունակաբար խոչընդոտում է Ադրբեջանը` լիովին արհամարհելով ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի և Ֆրանսիայի նախագահների համատեղ հայտարարություններն ու հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը: Ահա թե ինչու մենք շարունակաբար հորդորում ենք միջազգային հանրությանը ոչ թե ընդհանրական, այլ հասցեական հայտարարություններ անել հրադադարի խախտումների վերաբերյալ»,- ընդգծել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Ըստ աղբյուրի, վարչապետն անդրադարձել է նաև Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեին և նշել, որ փոփոխությունների նախագծով բարձրանում է խորհրդարանի և կառավարության դերը, էապես ավելանում են խորհրդարանական փոքրամասնության լիազորությունները, մեծանում է հասարակության դերակատարությունը պետական կառավարման գործում, ներդրվում են դատական իշխանության, դատավորի անկախությունն ապահովող և երաշխավորող նոր ինստիտուտներ:

Политика 16:19 11/12/2015 Армения
Премьер Армении: Из-за проводимой Азербайджаном агрессивной политики зафиксирован рост уровня напряженности
Вследствие проводимой Азербайджаном агрессивной политики на сегодня не только нет существенного прогресса в переговорном процессе по карабахскому урегулированию, но и зафиксирована тенденция к росту уровня напряженности. Об этом заявил сегодня премьер-министр Армении Овик Абраамян на встрече с делегацией Европейских студентов-демократов (EDS) – 60 человек, прибывших в Ереван из почти 20 стран.
Отметим, Европейские студенты-демократы (EDS) – группа студенческих политических партий, ассоциированная с Европейской народной партией.
Как передает пресс-служба правительства РА, О. Абраамян отметил, что Азербайджан наряду с различными провокационными действиями начал применять крупнокалиберную артиллерию, держа под огнем мирное население приграничных районов Армении и Нагорно-Карабахской Республики.
«Армения и НКР всегда выступали за мероприятия по укреплению доверия, в частности, за укрепление режима перемирия, отвод снайперов, создание механизмов по расследованию инцидентов на линии соприкосновения, против которых последовательно выступает Азербайджан, полностью игнорируя совместные заявления президентов США, России и Франции и усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию конфликта. Вот почему мы последовательно призываем международное сообщество выступать не с обобщенными, а с адресными заявлениями касательно нарушений режима перемирия», – подчеркнул премьер РА.
Глава правительства обратился также к состоявшемуся 6 декабря в Армении конституционному референдуму, указав на ряд положительных перемен, которые обеспечат изменения в Основной закон и переход к парламентской модели государственного правления.