Քաղաքական 13:52 11/12/2015 Հայաստան
Թուրքիան ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում վերջին օրերին ստեղծված լարված իրավիճակի հետ դեռևս որևէ կապ չունի: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը:
Ըստ նրա, Թուրքիան չի գնա նման քայլի հաշվի առնելով երկու գործոն. «Ռուս–թուրքական հակամարտությունը զարգանում է  հարակից տարածաշրջաններում, այն տարածաշրջաններում, որտեղ թե Ռուսաստանը, թե Թուրքիան մշտապես փորձել են մեծ ազդեցություն ունենալ, ազդեցության սահմաններն էլ մշտապես հակասել են միմյանց: Ղրիմում պարտվեց Թուրքիան Ռուսաստանին, հիմա պարտվում է Սիրիայում, Մերձավոր Արևելքում, Ռուսաստանի գործողություններն արդեն իսկ զրկել են Թուրքիային մի շարք հնարավորութուններից: Նման պայմաններում այս տարածաշրջանը դարձնել մրցակցության վայր, որտեղ ակնհայտորեն Ռուսաստանի դիրքերն ավելի ուժեղ են, խելամիտ չէր լինի Անկարայի կողմից: Այսօր Անկարայի խնդիրն է ինչ-որ ձևով դադարեցնել հետագա կորուստները: Այդ պատճառով Թուրքիան չէր գնա այս տարածաշրջանում Ռուսաստանի հետ մրցակցության:
Երկրորդ գործոնն այն է, որպեսզի Ադրբեջանը լսեր Թուրքիային և գնար պատերազմի հայկական պետության հետ, պետք է հստակ երաշխիքներ ունենար Թուրքիայի կողմից, որ պատերազմում հաղթելու է կամ հաջողություններ է ունենալու, չի կորցնելու ոչինչ: Թուրքիան, առհասարակ ոչ մեկը չի կարող Ադրբեջանին նման երաշխիքներ տալ»:

Politics 19:07 11/12/2015
Turkey has not been related so far to the escalation of the situation on the line of contact between the armed forces of Karabakh and Azerbaijan, political scientist Hrant Melik-Shahnazaryan said at a press conference in Yerevan today.
“Turkey will not resort to that step, considering two factors. Russia-Turkey conflict is going on in neighboring regions where both Russia and Turkey have always tried to have much influence, while the boundaries of such an influence constantly contradicted each other. Russia scored a victory over Turkey in Crimea, and now Turkey is losing in Syria and the Middle  East. In particular, some measures taken by Moscow have already deprived Ankara of a number of opportunities,” the expert said.
He added: “Under such conditions this region may become a competition arena where the Russian positions are obviously stronger. Ankara’s goal today is to avoid further losses one way or another. This is the reason Turkey would not compete with Russia”.
“Azerbaijan will obey Turkey and start a war against Armenia if Ankara gives Baku clear guarantees of a victory or achievements without losses. Neither Turkey nor anyone else can give such guarantees to Azerbaijan,” Melik-Shahnazaryan said.