Հայաստանում երկրորդ անգամ կանցկացվի «Ծրագրավորման ժամ» միջազգային միջոցառումը
«Այբ» դպրոցի և «Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստան» կազմակերպության նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 20-ին «Այբ» ավագ դպրոցում տեղի կունենա «Ծրագրավորման ժամ» (Hour of Code) միջոցառումը: Այս մասին հայտնում են «Այբ» ավագ դպրոցի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
«Ծրագրավորման ժամը» միջազգային ձևաչափի միջոցառում է, որը մասնակիցներին հնարավորություն է տալիս խաղերի միջոցով հեշտությամբ սովորելու ծրագրավորման տարատեսակ լեզուներ, ինչպես նաև զարգացնելու տրամաբանությունը և խնդիրների լուծման հմտությունները: «Ծրագրավորման ժամը» համախմբում է ավելի քան 100 մլն մասնակցի` աշխարհի 180 երկրի շուրջ 45 000 դպրոցներից:
Հայաստանում «Ծրագրավորման ժամը» կազմակերպվում է երկրորդ անգամ։ Անցյալ տարի միջոցառումը համախմբել էր ավելի քան 150 մասնակցի՝ ՀՀ տարբեր դպրոցներից: Հետաքրքրությունն այս միջոցառման նկատմամբ գնալով մեծանում է: Այս տարի միջոցառմանը գրանցվել է 250-ից ավելի մասնակից Հայաստանի տարբեր դպրոցներից:
«Այսօր ծրագրավորումը հասանելի է բոլորին: «Hour of Code»-ի նպատակն է զարգացնել ծրագրավորման մտածողություն` անկախ մասնագիտությունից, լինես բանասեր, նկարիչ, թե իրավաբան: 2014-ին անցկացված առաջին «Hour of Code»-ը ցույց տվեց, որ նման նախաձեռնությունները համախմբում և ոգևորում են բազմաթիվ պատանիների: «Այբ» դպրոցը խրախուսում է նորարար ձևաչափերը և համարում նման ծրագրերի իրականացումը մեծ ներդրում ապագա սերնդի կրթության և զարգացման հարցում», - ասել է «Այբ» դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանը:
«Այսօր տեխնոլոգիաները շոշափում են կյանքի բոլոր կողմերը՝ սկսած հեռախոսներից մինչև մեքենաներ, բժշկությունից մինչև առօրյա։ Այդ իսկ պատճառով շատ երկրների դպրոցներում ծրագրավորման առարկան դասավանդվում է կենսաբանության, մաթեմատիկայի ու գրականության հետ միասին: Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը կարևորում է այս նախաձեռնությունը, որի նպատակն է դպրոցական հասակից երեխաներին ցույց տալ, որ բացի տեխնոլոգիական արտադրանքներ օգտագործելուց նաև կարևոր է իմանալ, թե ինչպես են ստեղծվում դրանք», - նշել է Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի տնօրեն Արտաշես Վարդանյանը:
«Ծրագրավորման ժամ» միջոցառմանը կարող են մասնակցել նոր տեխնոլոգիաներով, խաղերով և ծրագրավորմամբ հետաքրքրվող բոլոր անձինք՝ անկախ տարիքից: Ծրագրավորման որևէ լեզվի իմացություն պարտադիր չէ: Անհրաժեշտ է միայն անգլերենի տարրական իմացություն: Մասնակիցների գրանցումն ավարտվել է դեկտեմբերի 13-ին:
Այս տարի, բացի ծրագրի ավանդական մասից, սպասվում է նաև ռոբոտների ցուցադրություն: Միջոցառման պաշտոնական հեշթեգն է #HourofCodeEVN:
Ինչպես նախորդ տարի, այս տարի ևս ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունն աջակցում է «Ծրագրավորման ժամ» միջոցառմանը՝ ապահովելով գերարագ ինտերնետ կապով:
Միջոցառման «համեղ» գործընկերն է «Menu.am»-ը:
Միջոցառման աջակիցներն են նաև Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) և «PicsArt» ընկերությունը:

The Hour of Code international event to take place in Armenia for second time
On the initiative of Ayb School and MIC Armenia (Microsoft Innovation Center Armenia), Ayb High School will host the Hour of Code event on December 20, Ayb School’s press service said.
The Hour of Code is an international global movement reaching more than 100 million participants from around 45 000 schools of over 180 countries. The Hour of Code gives participants an opportunity to learn various programming languages and approaches easily through games and helps nurture problem-solving skills, logic, and creativity.
This year, the Hour of Code is going to take place for the second time in Armenia. Last year the event united more than 150 participants from different schools of Armenia. The interest towards this initiative is rising. More than 250 participants are already registered for the Hour of Code 2015.
“Nowadays, programing is available to everyone. The main aim of the Hour of Code is to develop programming thinking regardless of career. The Hour of Code 2014 showed that such initiatives bring together and inspire many children. Ayb School encourages such innovation formats. We believe that the implementation of such projects is a large investment in the education and development of future generations,” said Aram Pakhchanian, the head of Ayb School.
“Today technologies are used in every aspect of life—from phones to cars, medicine to daily life. That is why in schools of many countries programming is a school subject. Microsoft Innovation Center attaches great importance to this initiative, which aims to show schoolchildren from early ages how technologies that they use are created," said MIC director Artashes Vardanyan.
All who are interested in new technologies, games, and programming can participate. There is no age limit, and it is not required to have any knowledge of programing languages. Only English language knowledge is required. The registration ended on December 13.
This year, besides the main part of the event, a robotics show as well as creation of new samples out of broken phones are expected. The official hashtag is #HourofCodeEVN.
As in the previous year, VivaCell-MTS provides high-speed Internet connection during the Hour of Code 2015 event. The "tasty" partner of our event is Menu.am.