Հասարակություն 11:35 18/12/2015
Դեկտեմբերի 17-ի գիշերը հակառակորդի կողմից ձեռնարկված անհաջող դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման փորձերից հետո, որի արդյունքում վերջինս ծանր կորուստներ կրելով հետ էր շպրտվել, ադրբեջանական բանակի հատուկ նշանակության խմբերը` հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային, արևելյան, հյուսիսարևելյան և հյուսիսային ուղղություններով` դեկտեմբերի 18-ի գիշերը դիմել են հերթական դիվերսիոն գործողությունների: Վերոնշյալ բոլոր ուղղություններում հայ դիրքապահները ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և անցել պաշտպանական մարտերի: Ադրբեջանական գրոհայինները կորուստներ տալով հետ են շպրտվել իրենց ելման դիրքերը:
Ցավոք, ծավալված մերձամարտերի ընթացքում արիաբար մարտիրոսվել են ՊԲ զինծառայողներ Աղասի Արսենի Գրիգորյանը (ծնվ. 1996թ.) և Ռուբեն Ռոբերտի Ալեքսանյանը (ծնվ. 1996թ.):
Դեկտեմբերի 17-ին՝ ժամը 21:30-ի սահմաններում, ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայաված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող, 1992թ. ծնված Գոռ Վահանի Օհանյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակացությունը հայտնում զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
Հակառակորդի սադրիչ քայլերն անհետևանք չեն մնալու: Պատասխանը լինելու է ցավոտ և անդառնալի կորուստներով լի:

Общество 12:53 18/12/2015 НКР
После предпринятых ВС Азербайджана ночью 17 декабря неудачных попыток разведывательно-диверсионного проникновения, в результате которых противник, неся тяжелые потери, был отброшен на исходные позиции, группы спецназа азербайджанской армии ночью 18 декабря прибегли к очередным диверсионным действиям – на южном, восточном, северо-восточном и северном направлениях линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
По всем вышеуказанным направлениям передовые подразделения Армии обороны НКР своевременно пресекли попытки продвижения противника, перейдя к оборонительным действиям. Азербайджанские диверсанты отступили на исходные позиции, неся потери.
К сожалению, в ходе развязавшихся ближних боев геройски погибли военнослужащие Армии обороны НКР Агаси Арсенович Григорян (1996 года рождения) и Рубен Робертович Алексанян (1996 года рождения).
Накануне, 17 декабря, около 21:30, на боевой позиции одной из воинских частей Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, расположенной в северном направлении линии соприкосновения с ВС Азербайджана, при пока невыясненных обстоятельствах, смертельное ранение получил военнослужащий контрактной службы АО НКР
Гор Ваанович Оганян (1992 года рождения). Для выяснения подробностей инцидента ведется следствие.
Министерство обороны НКР разделяет боль тяжелой утраты и выражает свою поддержку семьям, родным и сослуживцам погибших военнослужащих.
Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики заявляет, что провокационные действия противника не останутся без последствий. «Ответ будет болезненным и полным необратимых потерь», – подчеркивается в сообщении.