Քաղաքական 12:28 19/12/2015
Արցախյան պատերազմից ի վեր ազգային անվտանգության մարմինների հակահետախուզական ստորաբաժանումների գործունեության առանցքը կազմում է ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների և նրանց աջակցող Թուրքիայի համանման կառույցների հետախուզական-քայքայիչ գործունեության դեմ պայքարը: Այդ մասին դեկտեմբերի 18-ին, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստում հայտարարել է ԱԱԾ տնօրեն, գեներալ-գնդապետ  Գորիկ Հակոբյանը:
ԱԱԾ տնօրենի ներկայացրած տվյալներով, 1993 թվականից մինչ օրս Հայաստանի ազգային անվտանգության մարմինների կողմից Ադրբեջանի ու Թուրքիայի 15 գործակալներ են բացահայտվել և դատապարտվել:
«Իսկ քանի՞ գործակալ են ի հայտ բերել նրանք: Բառացիորեն զրո: Բանը հասել է նրան, որ ադրբեջանցի իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսին դատապարտում են` փորձելով կապել նրան Հայաստանի ազգային անվտանգության մարմինների հետ: Դա մեզ մոտ ընդամենը քմծիծաղ է առաջացնում:
Մեկ այլ հանգամանք ևս: Վերջերս Բաքվում տեղի է ունեցել թյուրքալեզու երկրների հատուկ ծառայությունների ղեկավարների հանդիպում: Բնականաբար, մենք դեմ չենք դրան, և դա մեզ չէր վերաբերի, եթե չլինեին Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների ղեկավարների փորձերը` օգտագործել իրենց գործընկեր հատուկ ծառայություններին Հայաստանի Հանրապետության շահերի դեմ: Այդ երևույթը մեզ համար նոր չէ: Սակայն, նրանք պետք է հասկանան, որ դա անհեռանկար ու անիմաստ զբաղմունք է: Ժամանակն ու պատմությունը ցույց կտան, որ այս պայքարն ընթանում է բացառապես Հայաստանի և Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների միջև: Որևէ օգնություն, որ կցուցաբերվի Ադրբեջանին, մինչ օրս չի տվել ու երբեք չի տա այն արդյունքը, որին ձգտում է Ադրբեջանը», -հայտարարել է Գորիկ Հակոբյանը:

Г. Акопян: СНБ Армении раскрыла 15 агентов Азербайджана и Турции, а азербайджанские и турецкие спецслужбы – ноль
После Карабахской войны ключевая деятельность подразделений контрразведки Службы национальной безопасности Армении заключается в борьбе против разведывательно-разрушающих действий спецслужб Азербайджана и содействующих им аналогичных структур Турции. Об этом заявил директор Службы национальной безопасности РА, генерал-полковник Горик Акопян на состоявшемся 18 декабря торжественном заседании, посвященном Дню работника национальной безопасности.
Согласно данным, представленным Г. Акопяном, с 1993г. по сей день органами СНБ Армении были раскрыты и осуждены 15 агентов Азербайджана и Турции.
«А сколько агентов было обнаружено ими? Буквально – ноль. Дело дошло до того, что судят азербайджанскую правозащитницу Лейлу Юнус, пытаясь связать ее с органами СНБ РА. Это у нас вызывает только усмешку», – подчеркнул директор СНБ РА.
Г. Акопян продолжил: «Есть также другое обстоятельство. Недавно в Баку состоялась встреча руководителей спецслужб тюркоязычных стран. Естественно, мы были не против, и это нас не касалось, если бы не попытки руководителей азербайджанских спецслужб использовать партнерские спецслужбы против интересов Армении».
«Подобное явление для нас не новость. Однако они должны понимать, что это бесперспективное и бессмысленное занятие. Время и история показывают, что эта борьба идет исключительно между спецслужбами Армении и Азербайджана. Любая помощь, которая оказывалась Азербайджану, до сих пор не давала и никогда не даст результатов, к которым стремится Баку», – подчеркнул директор СНБ РА.