Քաղաքական 15:40 21/12/2015 Աշխարհում
Օբյեկտիվ իրականությունը նպաստավոր է, որպեսզի մեր ազդեցությունն ավելի տարածվի, դիրքերն ամրապնդվեն. Վ. Ոսկանյան
Այս տարվա ընթացքում տարածաշրջանում, Մերձավոր Արևելքում, Հարավային Կովկասում տեղի է ունեցել երկու կարևոր իրադարձություն, որոնք կարող են վճռական դերակատարում ունենալ կամ արդեն ունեցել են Հայաստանի վրա: Կովկասի ինստիտուտում կազմակերպված  կլոր սեղանի ժամանակ ասաց ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը:
Ըստ նրա, երկու կարևոր իրադարձություններից առաջինը Իրանի և վեցյակի միջև կայացած համաձայնությունն է, որը թերևս գտնվում է իրականացման փուլում, բայց արդեն իրավիճակ է փոխվել:
Երկրորդ իրադարձությունը սիրիական հակամարտությունն է՝ ՌԴ ներքաշումը հակամարտության մեջ, ռազմական ներկայությունը Սիրիայում, ռուսական ինքնաթիռի խոցումը Թուրքիայի կողմից:
«Այս ամենի արդյունքում Թուրքիան հայտնվեց բոլորվին այլ կարգավիճակում»,- ընդգծեց նա:
Քաղաքագետի խոսքով, ցանկացած փոփոխություն տարածաշրջանում հանգեցնում է դրական և բացասական ելքերի:
Ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրումը ռազմի դաշտում, ըստ Վ. Ոսկանյանի,  կարող է ազդել Հայաստանի վրա՝ հաշվի առնելով, որ ՀԱՊԿ-ի անդամներից միայն Հայաստանն է, որ ցամաքային սահման ունի Թուրքիայի հետ:
«Նման պայմաններում Հայաստանը ստանում է նոր դերակատարություն: Մենք ունենք լայն հնարավորությունների մի շրջանակ, որոնցից օգտվելը կախված է մեզանից:  Օբյեկտիվ իրականությունը նպաստավոր է, որպեսզի մեր ազդեցությունն ավելի տարածվի, դիրքերն ամրապնդվեն»,- ասաց Վ.Ոսկանյանը:

Политика 20:50 21/12/2015 Армения
Эксперт: Ядерное соглашение с Ираном и ухудшение отношений России и Турции способствуют укреплению позиций Армении
Объективная реальность способствует дальнейшему расширению влияния Армении и укреплению позиций армянской стороны. Об этом заявил сегодня заведующий Кафедрой иранистики факультета  востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян во время круглого стола, организованного в Институте Кавказа.
«В течение 2015г. в регионе, на Ближнем Востоке и Закавказье произошли два важных события, которые могут играть или уже сыграли решающую роль для Армении», – отметил В. Восканян.
По его словам, первое событие заключается в достигнутом соглашении между Ираном и странами «шестерки» по ядерной программе Тегерана, которое хоть и находится в стадии реализации, однако уже меняет ситуацию.
«Второе событие заключается в  сирийском конфликте, в частности, в участии России в данном вопросе, военном присутствии РФ в Сирии, а также в уничтожении Турцией российского бомбардировщика Су-24. В результате всего этого Турция оказалась в совершенно новом статусе», – подчеркнул эксперт.
По словам В. Восканяна, ухудшение российско-турецких отношений в военном поле может повлиять на Армению, принимая во внимание то, что из всех стран-участниц Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) только РА имеет сухопутную границу с Турцией.
«В подобных условиях Армения начинает играть новую роль. Мы имеем широкий спектр возможностей, использование которых зависит от нас.  Объективная реальность способствует дальнейшему расширению влияния РА и укреплению армянских позиций», – подытожил эксперт.