Հասարակություն 13:48 24/12/2015 Աշխարհում
Դեկտեմբերի 23-ին ադրբեջանական մամուլում՝ Trend գործակալության վրա հղումով ապատեղեկատվություն էր տարածվել այն մասին, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից ընդունված եւ Նախագահ Բարաք Օբամայի ստորագրությամբ դեկտեմբերի 18-ից ուժի մեջ մտած 2016թ բյուջեում Միացյալ Նահանգները իբր «հրաժարվել է ֆինանսական օժանդակություն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղին»:
Ամերիկայի Հայկական Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայն Արդունիի խոսքով, սա պարզապես «կեղծիք է»:
Դեկտեմբերի 24-ին տարածված հայտարարության մեջ Արդունին, մասնավորապես, ասել է. «Մամուլում եղել են ոչ ճիշտ հրապարակումներ այն մասին, որ 2016թ ֆինանսական տարվա բյուջեից հեռացվել է ԱՄՆ ուղղակի աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղին: Դա կեղծիք է: Ամերիկայի Հայկական Համագումարը ուրախ է հայտնել, որ Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղին շարունակվելու է այնպես, ինչպես դա եղել է ամեն տարի: Համագումարը շնորհակալություն է հայտնում Կոնգրեսին այս հարցին հետամուտ լինելու եւ տարածաշրջանում Ամերկայի դաշնակիցներ Հայաստանին եւ Լեռնային Ղարաբաղին այլ կարգի խիստ անհրաժեշտ օժանդակություն տրամադրելու համար», - հայտարարել է Ամերիկայի Հայկական Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայն Արդունին:

Политика 15:44 24/12/2015 В мире
Армянская Ассамблея Америки разоблачила ложь азербайджанских СМИ и заявляет: Помощь США Арцаху продолжится
Накануне, 23 декабря, в азербайджанских СМИ со ссылкой на агентство «Тренд» была распространена дезинформация, согласно которой США якобы «отказались от предоставления финансовой помощи Нагорному Карабаху» в соответствии с принятым Конгрессом, подписанным президентом Бараком Обамой и вступившим в силу 18 декабря бюджетом на 2016 год.
В связи с этим исполнительный директор «Армянской Ассамблеи Америки» (Armenian Assembly of America, AAA) Брайан Ардуни в распространенном 24 декабря заявлении отметил, что данное сообщение – «просто ложь».
Б. Ардуни, в частности, подчеркнул: «В прессе появились не соответствующие действительности публикации о том, будто из бюджета на 2016 финансовый год была исключена прямая помощь США Нагорному Карабаху. Это ложь. Армянская Ассамблея Америки с радостью сообщает, что содействие Соединенных Штатов Нагорному Карабаху будет продолжено, как и каждый год. Ассамблея выражает благодарность Конгрессу за последовательность в данном вопросе и предоставление столь чрезвычайно необходимой помощи союзникам США в регионе – Армении и Нагорному Карабаху».