Արտեմ Ասատրյան. Պետք է հասկանալ, որ հաշմանդամություն ունեցող անձիք մեզանից մեկն են
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց զբաղվածությունը խթանելու նպատակով այս տարվա հունվարի 1-ից պետական կազմակերպությունների համար, 2016 թվականի հունվարի 1-ից ոչ պետական կազմակերպությունների համար սահմանվել է քվոտային պարտադիր պահանջի կիրառումը: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Քվոտայի պահանջի չկատարման դեպքում կազմակերպությունը կատարում է մասհանում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկի (300 հազար դրամ) չափով:
Ա.Ասատրյանի խոսքով, հաշմանդամության բնագավառում ՀՀ կառավարության քաղաքականությունն ու պետական նպատակային ծրագրերն ուղղված են եղել հաշմանդամություն ունեցող անձանց հասարակություն ինտեգրելուն՝ հավասար իրավունքներ և հավասար հնարավորություններ ապահովելու միջոցով:
«Տարեցտարի կոտրվում են կարծրատիպերը, պետք է հասկանալ, որ հաշմանդամություն ունեցող անձիք մեզանից մեկն են, պետք է կարողանանք հավասար հնարավորություններ ընձեռել: Կարծում եմ՝ այդպես կկարողանանք իրենց պոտենցիալն ավելի լիարժեք իրացնել»,- ասաց նախարարը:
Նա տեղեկացրեց, որ 2016-ը կառավարության կողմից հայտարարվել է հաշմանդամների հավասար հնարավորությունների տարի:

Общество 14:06 26/12/2015 Армения
Артем Асатрян: Правительство Армении объявило 2016 год годом равных возможностей для лиц с инвалидностью
Проблемы лиц с инвалидностью находятся в центре внимания правительства Армении. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции министр труда и социальных вопросов РА Артем Асатрян.
По его словам, в Армении в целях стимулирования занятости лиц с инвалидностью с 1 января 2015г. для государственных организаций, а с 1 января 2016г. – для негосударственных организаций установлена квота для приема на работу лиц с инвалидностью.
«При несоблюдении установленной квоты организация осуществляет отчисление – в 300-кратном минимальном размере оплаты труда  (300 тысяч драмов)», – отметил А. Асатрян.
По его словам, политика правительства РА и государственные целевые программы направлены на интеграцию лиц с инвалидностью в общество путем обеспечения равных прав и возможностей.
Министр отметил, что нужно лицам с инвалидностью необходимо предоставлять равные возможности. «Думаю, что таким образом мы сможем более полно реализовать их потенциал», – подчеркнул глава Минтруда РА.
В частности, А. Асатрян добавил, что 2016 год правительством Армении объявлен годом равных возможностей для лиц с инвалидностью.