Քաղաքական 18:09 28/12/2015 Տարածաշրջան
ԼՂ պատերազմի ժամանակ ինչո՞ւ էին ոչ ադրբեջանցի երիտասարդները թիկունքից սպանվում. Հաղիղաթփուրը՝ Նովրուզովին
«Իրանցի խորհրդարանականն Ադրբեջանի իշխող կուսակցության պատգամավոր Սիավուշ Նովրուզովից պահանջել է բացատրել, թե ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ ինչո՞ւ էին ոչ ադրբեջանցի երիտասարդները թիկունքից սպանվում»,-այդ մասին նշված է իրանական «Արարննյուզ.իր» կայքում թողարկված հոդվածում:
Նշենք, որ Ադրբեջանի իշխող կուսակցության պատգամավոր Սիավուշ Նովրուզովն օրերս հայտարարել էր, թե իրանցի խորհրդարանականի դեմ Ադրբեջանում քրեական գործ է հարուցվել: Նովրուզովը Հաղիղաթփուրին մեղադրել է ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Հայաստանին Ադրբեջանի զինված ուժերի վերաբերյալ տեղեկատվություն հաղորդելու մեջ:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Իրանի Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրն, արձագանքելով Սիավուշ Նովրուզովի մեղադրանքին, մասնավորապես նշել է. «Շատ եմ ցանկանում խոսել այն մասին, թե իրականում ով է դավաճանը: Պատերազմի ժամանակ Դուք և Բադքուբեի (Բաքու) մյուս պատգամավորները որտե՞ղ էիք, ձեզանից, ձեր երեխաներից քանի՞ հոգի է մասնակցել պատերազմին»:
Շարունակելով խոսքը՝ Մանսուր Հաղիղաթփուրը հավելել է. «Ինչո՞ւ էին սովորաբար նվիրյալ ու ոչ ադրբեջանցի երիտասարդները սպանվում թիկունքից: Իրականում սա հարց է նահատակների ծնողների կողմից, թե ինչո՞ւ իրենց որդիները սպանվեցին թիկունքից»:
Հավելենք նաև, որ Մանսուր Հաղիղաթփուրն իր հարցազրույցներից մեկում հայտարարել է, որ արցախյան պատերազմի ժամանակ եղել է Հեյդար Ալիևի հատուկ խորհրդականը: Մինչ պատգամավոր ընտրվելը՝ Մանսուր Հաղիղաթփուրը զբաղեցնում էր Արդաբիլի նահանգապետի պաշտոնը:

Политика 20:45 28/12/2015 Регион
Иранский депутат Мансур Хакикатпур задал азербайджанскому коллеге Сиявушу Новрузову острейший вопрос о карабахской войне
Заместитель председателя Комиссии по национальной безопасности и внешней политике Меджлиса Ирана Мансур Хакикатпур (Mansour  Haqiqatpour) потребовал от представляющего правящую партию депутата парламента Азербайджана Сиявуша Новрузова объяснить, «почему во время карабахской войны юноши не азербайджанской национальности убивались с тылу». Об этом пишет иранский сайт «Аранньюз.ир»
Отметим, Сиявуш Новрузов недавно заявил, что в Азербайджане возбуждено уголовное дело против Мансура Хакикатпура. Новрузов обвинил иранского депутата в предоставлении властям Армении информации о вооруженных силах Азербайджана во время карабахской войны.
Согласно информации, Мансур Хакикатпур, комментируя обвинение Сиявуша Новрузова, отметил: «Я очень хочу поговорить о том, кто на самом деле является предателем. Где были Вы и другие депутаты Азербайджана во время войны? Сколькие из вас и ваших детей участвовали в этой войне?».
«Почему обычно приверженные делу и не азербайджанской национальности молодые люди убивались с тылу? На самом деле это вопрос от мучеников-родителей – почему их сыновья были убиты в спину?» – подчеркнул Мансур Хакикатпур.
Отметим, ранее заместитель председателя Комиссии по национальной безопасности и внешней политике Меджлиса в одном из интервью заявил, что во время карабахской войны был специальным советником бывшего президента Азербайджана Гейдара Алиева, а до этого занимал должность главы администрации провинции Ардебиль.