2016 թվականը դժվար տարի է լինելու տնտեսության համար. Արսեն Ղազարյան
2016 թվականը դժվար տարի է լինելու տնտեսության համար: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
«Տարին լինելու է վերադասավորումների, վերակառուցումների և սպասումների տարի»,- ասաց գործարարը:
Նրա խոսքերով՝ 2015 թ-ը փակեցինք տնտեսական աճով, սակայն դա չի կարող մեզ բավարարել:
«Մենք ավելի մեծ տեմպերի կարիք ունենք, որպեսզի իրական աճը և տնտեսության, և ազգաբնակչության կենսամակարդակի վրա ավելի ակնառու լինի»,- ընդգծեց Արսեն Ղազարյանը:
Ինչ վերաբերում է 2015թ-ին, ապա, ըստ նրա, կարող էինք ունենալ արտահանումների աննախադեպ աճ ռուսական շուկա, եթե իհարկե ռուսական շուկան պատժամիջոցների պատճառով կաթվածահար չլիներ, ռուբլին չարժեզրկվեր և շուկայի գնողունակությունը չընկներ:
«Մենք հույս ունենք, որ 2016 թվականին ԵԱՏՄ շուկան կակտիվանա և ինչ մենք պլանավորում էինք՝ կապված այդ շուկայի հետ, ավելի շատ արդյունքներ կտան»,- ասաց Ա.Ղազարյանը:
Այդուհանդերձ, ըստ գործարարի, այս տարի դժվար է լինելու և այդ դժվարությունը լինելու է ամբողջ աշխարհում:
«Գնողունակությունը, շուկաների նկատմամբ մարդկանց վստահությունը, պղնձի գները դեռևս լավատեսական չեն, սակայն պետք է կարողանանք այնպիսի քայլեր ձեռնարկենք, որ տնտեսությունը զարգացնենք»,- նշեց Արսեն Ղազարյանը:

Экономика 20:00 04/01/2016 Армения
Наступивший 2016 год будет непростым для экономики. Об этом в интервью Panorama.am заявил председатель Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении Арсен Казарян.
«2016-й станет годом перестановок, реконструкций и ожиданий», – сказал он, добавив, что 2015 год удалось закрыть экономическим ростом, однако нельзя довольствоваться этим.
«Мы нуждаемся в более ускоренных темпах, чтобы влияние реального роста как на экономику, так и на уровень жизни населения было более ощутимым», – сказал Арсен Казарян.
«Мы надеемся, что в 2016 году рынок Евразийского экономического союза (ЕАЭС) активизируется, и все наши планы с рынком ЕАЭС принесут больше результатов», – отметил Арсен Казарян, добавив при этом, что трудности в наступившем году неизбежны.
«Уровень покупательной способности, недоверие людей к рынкам, цены на медь пока не внушают оптимизма, однако мы должны суметь предпринять такие шаги, чтобы добиться развития экономики», – подчеркнул он.