Հասարակություն 16:33 04/01/2016 Հայաստան
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ժամանակ նախ ներկայացվել են հանրապետությունում ճանապարհների անցանելիության հետ կապված իրավիճակը, շուկայում տարբեր ապրանքատեսակների գների վերաբերյալ կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքները, կենսաթոշակների վճարման գործընթացը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը զեկուցել է, որ դեկտեմբերի 31-ից հանրապետության տարբեր շրջաններում տեղացած ձյան շերտը կազմել է 50 սմ-ից մինչև 1.20 մետր, ինչի հետևանքով ընդհանուր առմամբ փակվել է 109 ճանապահ:
Օպերատիվորեն իրականացվել են ճանապարհների մշակման և մաքրման աշխատանքներ, իսկ ՏԿԱԻՆ փրկարար ծառայության գործողությունների արդյունքում ձյան տակ մնացած ավտոմեքենաներից դուրս է բերվել ավելի քան 800 մարդ: Ներկայում հետևողական աշխատանք է տարվում փակ և դժվարանցանելի ավտոճանապարհներն անցանելի դարձնելու ուղղությամբ: ՏԿԱԻ նախարարը նշել է, որ հանրապետության մյուս բոլոր ճանապարհները հիմնականում բաց են, կան դժվարանցանելի ճանապարհներ, որտեղ ևս կատարվում են համապատասխան աշխատանքներ: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ճանապարհների անցանելիության ապահովումը և հանձնարարել շարունակել օպերատիվ աշխատանքներն այդ ուղղությամբ:
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը զեկուցել է, որ տոնական օրերից առաջ և հետո ուժեղացված հսկողություն է իրականացվել սոցիալական նշանակություն ունեցող 20 անուն ապրանքների գների նկատմամբ: 2014 թ. դեկտեմբերի վերջի և 2015 թ. հունվարի նկատմամբ 2015-ի դեկտեմբերին և 2016 թ. հունվարի սկզբին գրեթե բոլոր ապրանքատեսակների գծով արձանագրվել է էական գնային նվազում, անգամ կան ապրանքատեսակներ, որոնց գները նվազել են 30-40 տոկոսով, օրինակ՝ ձվի, ալյուրի: Շաբոյանը նշել է, որ ընդհանուր առմամբ, շուկան կայուն է, և գների բարձրացման դեպքեր չեն արձանագրվել: Վարչապետ Աբրահամյանը հորդորել է ՏՄՊՊՀ նախագահին՝ շարունակել ուսումնասիրությունները և դրանց արդյունքները ներկայացնել կառավարության աշխատակազմ:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանն իր հերթին տեղեկացրել է, որ կենսաթոշակների վճարման նպատակով ժամանակին իրականացվել է անհրաժեշտ ֆինանսավորում: Կենսաթոշակների վճարման գործընթացն սկսվել է հունվարի 4-ից: Այն կշարունակվի հունվարի 5-ին, այնուհետև հունվարի 8-ից:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանն էլ տեղեկացրել է, որ տոնական օրերին հանրապետությունում էներգամատակարարման գործընթացը կայուն կերպով է իրականացվել, առանց լուրջ խափանումների: Էներգամատակարարումն առանց խոչընդոտների և պատշաճ իրականացնելու նպատակով սահմանվել է հերթապահություն:
Այնուհետև խորհրդակցության ընթացքում մանրամասն քննարկվել են արտահանման խթանմանն ուղղված ծրագրերն ու քայլերը: Ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ և գործիքակազմ՝ արտահանման տեմպերն ավելացնելու, նոր շուկաներ մուտք գործելու և արտահանումը դիվերսիֆիկացնելու ուղղությամբ:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հավանություն է տվել արտահանման խթանման խորհուրդ ստեղծելու առաջարկությանը, որը կզբաղվի և´ երկարաժամկետ խնդիրներով, և´ համապատասխան ծրագրերի հիման վրա սեղմ ժամկետում օպերատիվ աջակցություն կցուցաբերի արտահանող ընկերություններին: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ պետք է գնալ նման քայլերի՝ տնտեսություն առաջ մղելու համար և համոզմունք հայտնել, որ միասնական ջանքերի շնորհիվ կարձանագրվեն հաջողություններ:

Экономика 17:47 04/01/2016 Армения
Под председательством премьер-министра Армении Овика Абраамяна в правительстве РА состоялось совещание, в ходе которого были представлены ситуация на дорогах республики, результаты исследований относительно цен на различные товары на рынке, процесс выплаты пенсий. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Министр территориального управления и по чрезвычайным ситуациям РА Армен Ерицян доложил, что высота покрова выпавшего с 31 декабря 2015 года в различных областях Армении снега составила от 50 см до 1.20м, непогода стала причиной закрытия в общей сложности 109 дорог. Оперативно были проведены работы по очистке и обработке дорожного покрытия, из застрявших в снегу автомобилей спасатели эвакуировали свыше 800 человек. В настоящее время проводится последовательная работа для обеспечения проходимости закрытых и труднопроходимых дорог. Министр отметил, что все дороги в Армении в основном открыты для движения транспорта.
Глава правительства отметил важность обеспечения проходимости дорог, поручив продолжить оперативные работы в данном направлении.
Глава Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Артак Шабоян доложил, что ГКЗЭК в преддверии и после Нового года проводила усиленный контроль, особенно на тех рынках, которые имеют социальную значимость. По его словам, в целом рынок стабилен и каких-либо злоупотреблений не выявлено. Премьер Абраамян поручил главе ГКЗЭК продолжить исследования и их результаты представить в аппарат правительства.
Министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян в свою очередь сообщил, что для своевременной выплаты пенсий оказано необходимое финансирование. Процесс выплаты пенсий начался 4 января, он продолжится и 5 января, а затем возобновится с 8 января.
Министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян же сообщил, что в праздничные дни в республике процесс энергоснабжения осуществлялся стабильно, без серьезных нарушений.
Затем в ходе совещания подробно были обсуждены программы и шаги по стимулированию экспорта. Были представлены различные предложения и механизмы для увеличения темпов экспорта, выхода на новые рынки и диверсификации экспорта.
Премьер Абраамян одобрил предложение о создании совета по стимулированию экспорта, который будет заниматься и краткосрочными проблемами, и на основе соответствующих программ  окажет оперативную поддержку компаниям-экспортерам. Глава правительства подчеркнул, что подобные шаги необходимы для продвижения экономики, выразив уверенность, что совместными усилиями удастся добиться успехов.