Հասարակություն 19:20 08/01/2016 Հայաստան
Երևանի տարբեր հիվանդանոցներում այսօր ունենք ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող 8 հիվանդներ, որոնց արհեստական շնչառության ապարատ է միացված: Նրանց մոտ գրանցվել է H1N1 վիրուսը: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի ֆեյսբուքյան ասուլիսում հայտարարեց  ՀՀ գլխավոր վարակաբան Արա Ասոյանը:
«H1N1 վիրուսը բերել է թոքերի լուրջ բարդությունների, նրանք ծայրահեղ վիճակում են: Մենք ամեն օր՝ նույնիսկ օրական երկու անգամ այցելում ենք նրանց: Ես դա չեմ թաքցնում»,- ասաց Ա.Ասոյանը:
Նրա խոսքերով՝ հիվանդները հիմնականում մեծահասակներ են, նրանցից մեկն էլ  ծննդկան է, որի վիճակը նույնպես բավականին ծանր է և գտնվում է արհեստական շնչառության ապարատի տակ:
Գլխավոր համաճարակաբանն ասաց, որ ստեղծվել է արագ արձագանքման խումբ, որը ղեկավարում է առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը: Խումբը պարբերաբար համայցեր է կատարում, առաջատար մասնագետների հետ քննարկում են հիվանդների բուժման հետագա ռազմավարությունը:
Ա.Ասոյանը միաժամանակ նշեց, որ իրազեկման աշխատանքները պետք է ակտիվացնել:
«Միգուցե բավարար չէ, պետք է ավելի շատ իրազեկեն, քանի որ սա այն հիվանդությունն է, որի իրազեկումը պետք է լինի մաքսիմալ՝ առավոտից մինչև գիշեր, ԶԼՄ-ներով պետք է քաղաքացիներին իրազեկեն, թե ինչ քայլեր ձեռնարկեն, եթե կան գրիպանման երևույթներ»,- ասաց նա:
Ա.Ասոյանը ճիշտ է համարում նաև ՀՀ կառավարության որոշումը, որի համաձայն՝  դպրոցներում, մանկապարտեզներում երկարաձգվել են ձմեռային արձակուրդները:
«Մենք գործ ունենք օդակաթիլային վարակի հետ, որն ավելի հաճախ արձանագրվում է դպրոցահասակ երեխաների շրջանում»,- նշեց Ա.Ասոյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ ներկայումս հիվանդանոցներում բուժում են ստանում շուրջ 150 երեխաներև, ովքեր H1N1 վիրուսով են վարակված:
Ա.Ասոյանը նշեց, որ եթե նկատվում է գրիպային երևույթ, այրոցներ կոկորդում, երկու օրից ավելի գրանցվում է բարձր ջերմություն, ապա անմիջապես պետք է դիմել բժշկի:

Главный инфекционист Армении: В больницах находятся 150 детей с вирусом H1N1, а 8 взрослых – в крайне тяжелом состоянии
В различных больницах Еревана на сегодняшний день проходят лечение 8 пациентов с диагнозом вируса H1N1, они находятся в крайне тяжелом состоянии, и их жизнь поддерживается аппаратом искусственного дыхания. Об этом заявил сегодня в ходе организованной Радио «Азатутюн» («Свобода») фейсбуковской пресс-конференции Главный инфекционист Минздрава РА Ара Асоян.
«Мы каждый день, даже дважды в день, посещаем их. Я этого не скрываю», – сказал Асоян, отметив, что большинство больных в крайне тяжелом состоянии – пожилые люди, среди них также одна беременная.
По словам А. Асояна, создана специальная группа оперативного реагирования во главе с министром здравоохранения Арменом Мурадяном, члены которой постоянно навещают больных и с ведущими специалистами обсуждают дальнейшую тактику их лечения.
А. Асоян также отметил важность активизации работ по информированию населения касательно данного вируса, особенно с помощью СМИ. Решение правительства о продлении каникул в образовательно-воспитательных учреждениях специалист назвал правильным.
«Мы имеем дело с передающейся воздушно-капиллярным путем инфекцией, которая чаще всего фиксируется у детей школьного возраста», – сказал он, добавив, что в настоящее время лечение в больницах проходят 150 детей с диагнозом H1N1. Он призвал немедленно обращаться к врачу при симптомах гриппа.