Հասարակություն 13:30 11/01/2016 Հայաստան
Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում մինչ օրս Հայաստանի պահվածքը համապատասխանում է միջազգային նորմերին, հակառակորդը դիմում է սադրանքների, Հայաստանը չպետք է ենթարկվի դրանց: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԱԾ նախկին պաշտոնյա Գուրգեն Եղիազարյանը:
«Երկրներ կան, ովքեր քնում և երազում են, որ բախում լինի, իսկ Հայաստանի պահվածքը համարում եմ գերազանց: Մեր զինվորները պետք է լավ մարզվեն,  ցանկացած դիվերսիային կարողանան համապատասխան պատերազմ տալ, դիրքերն այնպես պահել, որ զոհեր չունենանք»,- ասաց նա:
Ասուլիսին ներկա ԳԽ նախկին պատգամավոր Ազատ Արշակյանն ասաց, որ հակառակորդին հասցվող պատասխանը պետք է շատ ավելի ուժեղ լինի, պետք է զինվորների անվտանգությունը երաշխավորվի:
«Չպետք է ըմբռնումով մոտենալ, պետք է հասկացնել տալ թշնամուն, որ իր մեկ կրակոցը կարող է ծանր  հետևանք ունենալ հենց իր համար: Մեր իշխանությունները պետք է թանկ գնահատեն մեր զինվորների կյանքը»,- ասաց Ա.Արշակյանը:

Политика 15:50 11/01/2016 Армения
Г. Егиазарян: Действия Армении в вопросе Карабаха соответствуют международным нормам, нельзя поддаваться на провокации Баку
В вопросе карабахского конфликта действия Армении  по сей день соответствуют международным нормам, Азербайджан прибегает к провокациям, и армянская сторона не должна им поддаваться . Об этом заявил сегодня  на пресс-конференции бывший заместитель министра национальной безопасности РА Гурген Егиазарян.
«Есть страны, которые спят и видят конфликт. Действия же армянской стороны я оцениваю на отлично. Наши военнослужащие должны тренироваться должным образом, чтобы суметь дать соответствующий отпор в ответ на любую диверсию, а также защищать наши позиции так, чтобы избегать жертв», – подчеркнул  Г. Егиазарян.
Другой участник пресс-конференции – бывший депутат Верховного совета Азат Аршакян – в свою очередь отметил, что ответный удар противнику должен быть намного сильнее, а также необходимо гарантировать безопасность военнослужащих.
«Не нужно подходить с пониманием, необходимо дать понять врагу, что один выстрел с его стороны может иметь серьезные последствия именно для него самого. Власти должны дорого ценить жизни наших военнослужащих», – подчеркнул А. Аршакян.