Վրաստանը ցանկանում է վերանայել Հայաստան առաքվող գազի տրանզիտային պայմանագիրը
Վրաստանը ցանկանում է փոփոխել Գազպրոմի հետ նախկինում ունեցած համաձայնությունը և դեպի Հայաստան առաքվող գազի տրանզիտային վճարը ստանալվ ոչ թե 10% գազի տեսքով, այլ դրամական արտահայտությամբ: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն՝ մեկնաբանելով Գազպրոմի հետ բանակցությունները: Փոխանցում է Vz.ru-ն:
«Վրաստանի համար շատ կարևոր են այդ բանակցությունները»,- հայտարարել է Կալաձեն:
Կալաձեն մառազմ է անվանել ընդդիմության հայտարարությունները, համաձայն որոնց Վրաստանը զիջում է երրորդ երկրներում անցկացվող բանակցություններում:
Նախարարի խոսքով՝ Վրաստանի և Գազպրոմի միջև կնքված տրանզիտային պայմանագիրը թարմացվում է ամեն տարի, և այս անգամ Թբիլիսին ցանկանում է տրանզիտի դիմաց ստանալ դրամային արտահայտությամբ և ոչ գազով՝ հավելելով, որ առայժմ դրա շուրջ վերջնական համաձայնություն չունեն:

Economy 19:54 11/01/2016
Georgia wants to change the agreement it previously signed with Gazprom Company: as a transit fee for gas supplied to Armenia through its territory, Georgia wants money payments instead of getting 10% of gas, Georgian Energy Minister Kakha Kaladze said commenting on the talks with Gazprom, according to Vz.ru.
“The talks are very important to Georgia,” Kaladze said.
He described as marasmus the opposition’s allegations that Georgia makes concessions to Gazprom at talks regularly held in third countries.
The minister said that the gas transit agreement between Georgia and Gazprom is updated every year and that this time Tbilisi wants money instead of 10% of gas supplies. He added that no final agreement has been reached so far, promising to inform the public as soon as Georgia and Gazprom sign a new agreement.