Նախատեսվում է Իրան-Հայաստան գազամուղը շահագործել ամբողջ հզորությամբ. «Ազատություն»
Իրանի Ազգային գազի արտահանման ընկերության տնօրեն Ալի Ռեզա Քամելին օրերս հայտարարել էր, որ Իրանն ու Վրաստանը նախնական պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Հայաստանի տարածքով իրանական գազը Վրաստան արտահանելու հարցում:
Քամելին հայտարարել էր, որ նախատեսվում է Հայաստանի տարածքով Վրաստան արտահանել օրական 8-15 միլիոն խորանարդ մետր գազ: Ըստ իրանցի պաշտոնյայի` գազը Վրաստանում օգտագործվելու է էլեկտրաէներգիա արտադրելու համար:
«Ազատություն» ռադիոկայանի իրանական ծառայության թղթակից Ռուբիկ Ղահրաման Մոնասյանը լրատվականին հայտնել է, որ Թեհրանում կարծում են, թե իրանա-վրացական գործարքը թույլ կտա ավելի մեծ ծավալով շահագործել հայ-իրանական գազատարը:
«Նախատեսվում է Հայաստանի գազամուղը շահագործել ամբողջ հզորությամբ: Այսինքն նոր գազամուղ և այլնի մասին խոսք դեռ չկա: Բացի այն, որ Վրաստանը գազ կստանա, նաև Հայաստանից [Իրան] մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը կբարձրանա», - ասել է Մոնասյանը:

Politics 20:25 11/01/2016
Director of National Iranian Gas Export Company Alireza Kameli said recently that a preliminary agreement was reached with Georgia to export Iranian gas to Georgia via Armenia.
There are plans to export 8-15 million cubic meters of gas daily to Georgia through the territory of Armenia, Kameli said noting that gas will be used to generate electricity in Georgia.
According to Radio Free Europe/Radio Liberty Iranian service correspondent Rubik Ghahraman Monasian, Tehran believes that the Iranian-Georgian deal will enable to operate the Armenia-Iran gas pipeline to a greater extent.
“It is envisaged operating Armenia’s gas pipeline at full capacity. In other words, a new pipeline is currently out of the question. In addition to Georgia’s receiving gas, the amount of electricity supplied from Armenia [to Iran] will increase,” Monasian said.