Հասարակություն 09:43 18/01/2016
Երկրի բնակչության` ավելի քան 3,6 մլրդ մարդու ունեցվածքը 2010 թվականից սկսած պակասել է ավելի քան 1 տրլն դոլարով: Այդ մասին ասվում է ոչ կառավարական Oxfam կազմակերպության հրապարակած զեկույցում, գրում է RT-ն:
Հենց այդքան գումար ունեն աշխարհի 62 հարուստ մարդիկ, որոնց ընդհանուր ունեցվածքը այս հինգ տարիների ընթացքում աճել է 1,76 տրլն դոլարով: Միաժամանակ, ըստ աղբյուրի, հինգ տարի առաջ այդչափ գումար աշխարհում ունեցել են 388 ամենահարուստ մարդիկ:
Փորձագետների կարծիքով, աղքատների ու հարուստների միջև աճող տարբերության պատճառը հարկային արտոնություններն են, որից օգտվում են բնակչության ավելի հարուստ հատվածը: Բացի այդ, նման երևույթի պատճառ է նաև աշխատավարձերի խիստ տարբերությունը, ինչպես նաև, աշխատողներին դրամական պարգևատրությունների կրճատումը:

Экономика 10:00 18/01/2016 В мире
Общее состояние более 3,6 миллиарда человек, беднейшей половины человеческого населения Земли, с 2010 года уменьшилось более чем на триллион долларов. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на доклад некоммерческой организации Oxfam, деятельность которой посвящена борьбе с бедностью.
Ровно такой же суммой, что и наименее состоятельная половина человечества, владеют в общем 62 самых богатых человека в мире, общее состояние которых выросло за тот же период на 1,76 триллиона долларов.
Пять лет назад суммой, сравнимой с той, которой владела половина человечества, обладали 388 самых богатых людей.
Причинами растущей разницы в достатке между бедными и богатыми организация называет налоговые льготы, доступные наиболее состоятельной прослойке населения, увеличение разницы наибольшей и наименьшей оплаты труда и сокращение финансового вознаграждения рабочих.