Առողջություն 15:32 18/01/2016 Հայաստան
Գրիպի և սուր շնչառական վարակների դեպքերի ակտիվացման օրերին հիվանդանոցային ծառայության մասնագետների ուժերն առավել կենտրոնացած են ուշ դիմելիության և ուղեկցող հիվանդություններով պայմանավորված ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդների բուժման վարման ուղղությամբ։ Այս մասին հայտնում են առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայաությունից:
«Այս օրերին հանրապետության առաջատար և գլխավոր մասնագետների մասնակցությամբ բազմաթիվ կոնսիլիումներ են կազմակերպվում։ Ցավոք, ոչ միշտ է հնարավոր լինում հասնել արդյունքի»,-ասված է  հաղորդագրության մեջ:
Նախարարությունից տեղեկացնում են, որ, չնայած վերակենդանացման բաժանմունքների մասնագետների գրեթե տասնօրյա տքնաջան պայքարին, կիրակի արձանագրվել է H1N1 վարակով երկու հիվանդի մահ, որոնք բժշկական կենտրոն են ընդունվել հունվարի 9-ին` ուշացած, ծայրահեղ ծանր վիճակում, երկկողմանի թոքաբորբով։ Երկուսին էլ անմիջապես միացվել է արհեստական շնչառության սարք։ Նրանցից մեկն ունեցել է նաև սիրտթոքային ծանր անբավարարություն։
ԱՆ տվյալներով,  վերջին 6 տարում` 2009-2014թթ., Հայաստանում յուրաքանչյուր տարի գրանցվել է թոքաբորբով պայմանավորված 450-500 մահվան դեպք, որի զգալի մասը ձմռան ամիսներին` պայմանավորված սեզոնային գրիպի բարձրացման հետ։ Այս տարի նախարարության բազմաթիվ հորդորների շնորհիվ բարձրացել է մարդկանց զգոնությունը, և հատկապես վերջին օրերին մարդիկ սկսել են բժշկական օգնության դիմել հիվանդության ավելի վաղ շրջանում։ Պայմանավորված այն հանգամանքով, որ գրիպը հակում ունի որպես բարդություն ծանր ընթացքով թոքաբորբ առաջացնելու` առողջապահության նախարարության ուշադրության կենտրոնում են գտնվում բոլոր հիվանդները:
Այսօրվա դրությամբ թոքաբորբով ծանր վիճակում գտնվող 7 հիվանդի միացված է արհեստական շնչառության սարք։ Բժիշկները շարունակում են պայքարել նրանց կյանքի համար:

Health 18:11 18/01/2016
Another two deaths due to the H1N1 (swine flu) virus were reported in Armenia over the weekend, despite doctor’s consistent efforts in the past nine days to save the lives of two patients in intensive care, the press service of Armenian Health Ministry said noting that both patients sought medical aid only on January 9 after they fell ill with pneumonia and were in grave condition.
Both patients were immediately placed on a ventilator, one of them also suffered from cardiopulmonary insufficiency.
As of January 18, seven patients with pneumonia are in grave condition and remain on ventilator. Doctors are struggling to save their lives.
“Numerous consultations involving leading experts have been held in the country in recent days. Unfortunately, it is not always that good results have been reached,” the ministry said in a statement.
450-500 deaths due to pneumonia are reported annually in Armenia in 2009-2014, most of them were related to the winter seasonal flu, the ministry said.
More patients have immediately sough medical care in the past few days thank to  increased awareness of the population, Health Ministry of Armenia said.