Առողջություն 15:32 18/01/2016 Հայաստան
Գրիպի և սուր շնչառական վարակների դեպքերի ակտիվացման օրերին հիվանդանոցային ծառայության մասնագետների ուժերն առավել կենտրոնացած են ուշ դիմելիության և ուղեկցող հիվանդություններով պայմանավորված ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդների բուժման վարման ուղղությամբ։ Այս մասին հայտնում են առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայաությունից:
«Այս օրերին հանրապետության առաջատար և գլխավոր մասնագետների մասնակցությամբ բազմաթիվ կոնսիլիումներ են կազմակերպվում։ Ցավոք, ոչ միշտ է հնարավոր լինում հասնել արդյունքի»,-ասված է  հաղորդագրության մեջ:
Նախարարությունից տեղեկացնում են, որ, չնայած վերակենդանացման բաժանմունքների մասնագետների գրեթե տասնօրյա տքնաջան պայքարին, կիրակի արձանագրվել է H1N1 վարակով երկու հիվանդի մահ, որոնք բժշկական կենտրոն են ընդունվել հունվարի 9-ին` ուշացած, ծայրահեղ ծանր վիճակում, երկկողմանի թոքաբորբով։ Երկուսին էլ անմիջապես միացվել է արհեստական շնչառության սարք։ Նրանցից մեկն ունեցել է նաև սիրտթոքային ծանր անբավարարություն։
ԱՆ տվյալներով,  վերջին 6 տարում` 2009-2014թթ., Հայաստանում յուրաքանչյուր տարի գրանցվել է թոքաբորբով պայմանավորված 450-500 մահվան դեպք, որի զգալի մասը ձմռան ամիսներին` պայմանավորված սեզոնային գրիպի բարձրացման հետ։ Այս տարի նախարարության բազմաթիվ հորդորների շնորհիվ բարձրացել է մարդկանց զգոնությունը, և հատկապես վերջին օրերին մարդիկ սկսել են բժշկական օգնության դիմել հիվանդության ավելի վաղ շրջանում։ Պայմանավորված այն հանգամանքով, որ գրիպը հակում ունի որպես բարդություն ծանր ընթացքով թոքաբորբ առաջացնելու` առողջապահության նախարարության ուշադրության կենտրոնում են գտնվում բոլոր հիվանդները:
Այսօրվա դրությամբ թոքաբորբով ծանր վիճակում գտնվող 7 հիվանդի միացված է արհեստական շնչառության սարք։ Բժիշկները շարունակում են պայքարել նրանց կյանքի համար:

Здоровье 16:53 18/01/2016 Армения
Несмотря на продолжавшуюся почти десять дней усердную борьбу за жизнь находившихся в реанимации пациентов, за выходные в больницах Армении были зафиксированы еще два случая смерти от вируса H1N1 («свиной грипп»). Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения РА, отмечая, что это были больные, которые обратились за медпомощью лишь 9 января, в крайне тяжелом состоянии, с воспалением легких.
Согласно информации, оба пациента были сражу же подключены к аппаратам искусственного дыхания, а один из них страдал к тому же острой сердечно-легочной недостаточностью.
По состоянию на 18 января, в тяжелом состоянии с пневмонией продолжают оставаться 7 пациентов, все они подключены к аппаратам искусственного дыхания. Врачи борются за их жизни.
«В эти дни в республике проводятся многочисленные консилиумы с участием ведущих специалистов. К сожалению, не всегда удается достичь результата», – говорится в релизе Минздрава РА.
Ведомство также отмечает, что за 2009-2014гг. в Армении ежегодно фиксировалось 450-500 случаев смерти от пневмонии, значительная часть которых были связаны с зимним сезонным гриппом.
Минздрав подчеркивает также, что за последние дни благодаря информированности населения граждане стали чаще и вовремя обращаться за медицинской помощью.