Մշակույթ 09:15 19/01/2016 Հայաստան
Նարեկ Հախնազարյանը, Հայկ Կազազյանը, Աստղիկ Սիրանոսյանը՝ ՀՊԵՆ-ի 10-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգին
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի 10-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգին մասնակցելու են Չայկովսկու անվան մրցույթի ոսկե մեդալակիր թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը, ուկրաինացի դաշնակահար Ալեքսանդր Ռոմանովսկին, ջութակահար Հայկ Կազազյանը (Ռուսաստան /Հայաստան), իտալացի ակորդեոնահար և բանդոնեոնահար Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին, ճապոնացի ջութակահարուհի Յուկա Ցուբոյը,  թավջութակահարուհի Աստղիկ Սիրանոսյանը (Ֆրանսիա): Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեցին նվագախմբի մամուլի ծառայությունից:
Համերգը ղեկավարելու են դիրիժորներ Քշիշտոֆ Պենդերեցկին (Լեհաստան) և Սերգեյ Սմբատյանը:
Հիշեցնենք, որ համերգը տեղի կունենա Արամ Խաչատրյան համերգասրահում հունվարի 25-ին:
2005թ-ին Սերգեյ Սմբատյանը հիմնել և մինչ օրս ղեկավարում է Հայաստանի երիտասարդական նվագախումբը` որպես գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր: Նվագախմբում ընդգրկված են Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ուսանողներ: Մեկ տարի անց Հայաստանի երիտասարդական նվագախումբը դարձել է Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի պաշտոնական նվագախումբն, իսկ 2008թ-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ ստանձնել է «պետական կարգավիճակ»` բարձր վարպետության և ժամանակակից երաժշտական միտումների խորն ընկալման համար:

Культура 10:24 19/01/2016 Армения
На посвященном юбилею Государственного молодежного оркестра Армении концерте выступят Нарек Ахназарян и Марио Стефано Пиетродарки
В концерте, посвященном 10-летнему юбилею Государственного молодежного оркестра Армении, примут участие лауреат международного конкурса имени Чайковского Нарек Ахназарян (виолончель), украинский пианист Александр Романовский, скрипач Гайк Казазян (Россия, Армения), итальянский аккордеонист и бандонеонист Марио Стефано Пиетродарки, японская скрипачка Юкка Цубой, Астхик Сираносян (виолончель, Франция). Об этом сообщили Panorama.am в пресс-службе оркестра.
Концерт, посвященный 10-летию Государственного молодежного оркестра Армении, состоится 25 января в концертном зале «Арам Хачатурян» – под руководством дирижеров Кшиштофа Пендерецкого (Польша) и Сергея Смбатяна.
Отметим, в 2005г. С. Смбатян основал и по сей день руководит Государственным молодежным оркестром Армении в качестве художественного руководителя и главного дирижера. Уже спустя год молодежный оркестр Армении стал официальным оркестром Международного конкурса имени Арама Хачатуряна, а в 2008г. по решению правительства РА оркестр был удостоен «Государственного статуса» за высокое мастерство и глубокое понимание современных музыкальных направлений.