Հասարակություն 17:42 21/01/2016
Հայաստանում առաջին փոխնակ կամ ինչպես տարածված է` սուրոգատ մայրը 2006 թվականին զույգ է ունեցել. կնոջ մոտ արգանդի հետ կապված լուրջ խնդիր կար` ի ծնե չէր զարգացել, և նրա քույրը դարձավ փոխնակ մայր ու նրանց պարգևեց զույգ երեխա: Այսօր Փաստաբանական դպրոցում տեղի ունեցած փոխնակ մայրությանը նվիրված իրավական գիտաժողովում ներկայացրեց Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Գեորգի Օկոևը:
Մեր երկրում փոխնակ մայրությունը կարգավորվում է 2002-ին ընդունված «Մարդու վերարտադրողական առողջության և վերարտադրողական իրավունքների մասին» օրենքով: Այս փաստաթղթի հոդվածներից մեկը վերաբերում է հենց փոխնակ մայրությանը, որի համաձայն, փոխնակ մայր լինելու իրավունք ունեն նախկինում առնվազն մեկ անգամ ծննդաբերած 25-35 տարեկան այն կանայք, ովքեր սահմանված կարգով ենթարկվել են բժշկագենետիկական հետազոտության և որի արդյունքում չեն հայտնաբերվել հակացուցումներ:
Այժմ մասնագետները փորձում են բարելավել ոլորտը` օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելով:
«2010 թվականից սկսած օրենքում փոփոխություններ կատարվում են, պատճառն այն է, որ բժշկության մեջ տեխնոլոգիաները շատ արագ զարգանում են, փոխնակ մայր լինելու համար դիմումները շատ են և երևույթը մեր հասարակության մեջ ընդունելի է», -բացատրեց ԱՆ Մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Կարինե Սարիբեկյանը:
Այժմ նոր փոփոխություններով օրինագիծը գտնվում է արդարադատության նախարարությունում` քննարկումների փուլում:
Ֆրանսիայում, փոխնակ մայրությունն արգելվում է և ինչպես գիտաժողովի ժամանակ  բժշկական իրավունքի մասնագետ ֆրանսիացի Գիյոմ Ռուսսոն (Guillume Rousset) ներկայացրեց, թեպետ փոխնակ մայրությունը շատ հին արմատներ ունի, բայց իր երկրում այն համարվում է մարմինը սեփական կամքով տնօրինելու սկզբունքի խախտում:
«Չէ՞ որ փոխնակ մայրն իր մեջ կրում է այլ մարդու երեխային և ինքն այլևս իր մարմնի պատասխանատուն չէ: Բացի այդ, ֆրանսիական իրավունքն ասում է, որ անձը չի կարող դիմել փոխնակ մայրության, հաշվի առնելով այն, որ դրա արդյունքում կարող են փոխնակ մոր և երեխայի միջև ազգակցական կամ այլ կապեր առաջանալ», -Ֆրանսիայում այս ոլորտում իրավիճակը ներկայացրեց Ռուսսոն:
Նա հիշեցրեց աստվածաշնչյան հերոսներին` Սառային ու Աբրահամին, նկատեց, որ Սառան էլ ի վերջո դիմել էր փոխնակ մայրության` խնդրելով իր աղախնին կենակցել Աբրահամի հետ և ծնվել էր նրանց որդին` Իսահակը:
Մասնագետի ներկայացմամբ, ֆրանսիացիները մեկնում են արտերկիր, փոխնակ մայրության միջոցով երեխա ունենում ու երեխայի հետ վերադառնում Ֆրանսիա: Այդ երևույթը ֆրանսիացիներն անվանում են` «վերարտադրողական տուրիզմ»: Այդպես են անում նաև հոմոսեքսուալ ամուսնությամբ զույգերը, քանի որ այդ երկրում նման ամուսնություններն այլևս արգլված չեն: Բայց այժմ, ըստ Ռուսսոյի, կարծես սայլը տեղից շարժվում է, և  Սենատում այդ խնդրի մասին զեկույց է ընդունվել շուտավ հավանաբար օրենսդրական դաշտն էլ կկարգավորվի:
«Եթե ես համաձայն եմ իմ մարմինը տրամադրել, որ անպտուղ զույգերը երեխա ունենան, ապա ո՞վ եք դուք, պետական մարմիններ», -խնդիրը կարգավորելու անհրաժեշտությունը հիմնավորում է ֆրանսիական իրավունքի մասնագետը:
Հայաստանում, օրինակ, կարող են փոխնակ մայրության դիմել նաև օտարերկրացիները: Մեր երկիրը օտարերկրացիներին կարող է փոխնակ մայրության միջոցով օգնել, երեխա ունենալ, բայց, ինչպես ասաց Կարինե Սարիբեկյանը, միասեռ ամուսնությունների դեպքում դա անհնար կլինի, քանի որ հայաստանյան օրենսդրության համաձայն, մեր երկրում ամուսնությունը կատարվում է կնոջ և տղամարդու միջև:
Գեորգի Օկոևն ասաց, որ այն, ինչ խնդիր կարող է լինել Ֆրանսիայում, իրենք իրենց երկար տարիների ընթացքում չեն հանդիպել Հայաստանում:
«Մենք Հայաստանում չենք ունեցել դեպք, երբ փոխնակ մայրերի ու այսպես կոչված` պատվիրատու ծնողների կամ երեխայի միջև խնդիրներ եղած լինեն: Ամեն ինչ կարգավորվում է պայմանագրով, կողմերն ի վերջո, պարտավորություններ են ստանձնում միմյնանց նկատմամբ», -ասաց Օկոևը:
Այս քննարկումների ընթացքում առողջապահության կազմակերպիչները կամփոփեն իրենց դիտարկումները, և ինչպես առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը նշեց, կամրագրվեն օրենքի նախագծում:

Society 23:33 23/01/2016
The first surrogate mother in Armenia gave birth to twins in 2006 – a woman had a congenital uterus condition and her sister served as a surrogate for her. A legal conference on problems of surrogate motherhood took place recently at the School of Advocates, with the participation of   Georgy Okoyev, Director of Yerevan Scientific Research Center of Mother and Child Health Protection.
In Armenia, surrogacy is regulated by the 2002 Law on Reproductive Health and Reproductive Rights.  Under the law, women aged between 25 and 35 who have given birth at least once may serve as surrogate mothers. Prior to that, they shall undergo a medical examination.
Work is now underway to improve the law by making additions and amendments to it.
“Amendments are being made in the law adopted in 2002. The reason is that medical technologies are rapidly developing. A lot of applications are received. Surrogacy is an acceptable phenomenon in our society,” Head of Armenian Health Ministry’s Mother and Child Health Care Department Karine Saribekyan said.
The amended draft law is currently under discussion at Justice Ministry.
Surrogate motherhood is banned in France. According to a participant of the conference, medical law expert Guillume Rousset, although the practice has a long history, in France people believe that surrogacy violates the right to freely dispose of one’s own body.
“A surrogate mother bears the child of another person so she is no longer responsible for her body. Besides, the French law says that a person may not become a surrogate mother because kinship ties may form between the surrogate mother and the child,” the French expert noted.
He reminded those present of the story of Sarah and Abraham, noting that Sarah eventually resorted to surrogacy: she asked her servant to have sex with Abraham and their son Isaac was born.
G. Rousset spoke about reproductive tourism in France: people find a surrogate abroad and after the birth, they return to France with the child. Gay and lesbian couples in France also become parents through surrogacy. In the words of the French expert, it seems that things began to move now – a report on the issue was adopted by the Senate so the legislative field will likely be regulated soon.
“If I agree to provide my body to help a childless couple have a child, then who are you, state agencies?” the French legal expert said to substantiate the need to deal with the problem.
Ms. Saribekyan said that foreigners, too, may seek surrogacy in Armenia, except for same-sex couples, because the Armenian law defines marriage as a union between a man and a woman.
Georgy Okoyev said that in Armenia they have not encountered things that could cause problems in France.
“There has been no case in Armenia when a problem arose between a surrogate mother and the adoptive parents. Everything is regulated by a contract, and both sides assume obligations towards each other,” Okoyev said.
Following these discussions, healthcare executives will summarize their observations and include them in a draft law, Health Minister Armen Muradyan said.
“We see some problems in the field of surrogacy motherhood and we will try to solve them,” he added.