Ադրբեջանը ցանկանում է շարունակել պատերազմը՝ ոչ ռազմական ճանապարհով. քաղաքագետ
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված երկու հակահայկական զեկույցների ընդունումը որևէ նշանակություն չի կարող ունենալ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Ըստ նրա, ԵԽԽՎ-ի կողմից ընդունված փաստաթղթերը միշտ էլ մնում են թղթի վրա, մեկ ամիս հետո մոռացվում են. «Ադրբեջանը լուրջ մասնակցություն է ունեցել այդ բանաձևերի մշակման գործում: Դա վկայում է, որ Ադրբեջանը չի փնտրում լուծումներ գտնել ղարաբաղյան հիմնախնրդի կարգավորման հարցում, ընդհակառակը՝ ուզում է շարունակել պատերազմը, բայց ոչ ռազմական ճանապարհով: Ադրբեջանը հասկացավ, որ չի ստացվում ռազմական ճանապարհով հասնել հաջողության Հայաստանի նկատմամբ, փորձում է պայքարի մեկ այլ տարբերակ՝ արդեն միջազգային հարթակներում: Երբեմն ստացվում է, երբեմն ոչ»:
Ա.Իսկանդարյանի խոսքով, այն Ադրբեջանը, որ սկսել է այդ խաղն, արդեն չկա, արդեն ամբողջովին այլ Ադրբեջան է, որտեղ տեղի են ունենում կառուցվածքային լուրջ փոփոխություններ:
«Այսօրվա Ադրբեջանը լրիվ այլ է, և նրան չի հետաքրքրում ԵԽԽՎ-ն: Հնարավոր է, որ ընդունվեն բանաձևերը, բայց այսօրվա Ադրբեջանը չի կարող օգտվել որևէ բանից, առավել ևս ոչ այդքան լուրջ հայտարարություններից, բանաձևերից»,- նշեց նա:
Այսօր Ստրասբուրգում մեկնարկում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը, որը կտևի մինչ հունվարի 29-ը։ ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի օրակարգում են բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլտերի՝ «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի մյուս գրավյալ տարածքներում» և բոսնիացի պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչի ՝ «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» հակահայկական այս 2 բանաձևերի նախագծերի քննարկումն ու քվեարկությունը, որը տեղի կունենա հունվարի 26-ին։

Политика 14:58 25/01/2016 В мире
Александр Искандарян: Принятие антиармянских докладов в ПАСЕ не повлияет на процесс урегулирования карабахской проблемы
Принятие включенных в повестку стартующей сегодня, 25 января, зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ)  2 антиармянских докладов не может иметь какого-либо влияния на процесс урегулирования карабахского конфликта. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции  политолог Александр Искандарян.
Отметим, 26 января в ПАСЕ пройдут голосования по двум проектам резолюций по НКР: подготовленному депутатом от Великобритании Робертом Уолтером проекту скандального доклада с вызвавшим серьезный резонанс названием – «Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана» и проекту доклада парламентария из Боснии и Герцеговины Милицы Маркович по Сарсангскому водохранилищу.
По его словам, принятые ПАСЕ документы всегда остаются только на бумаге, через месяц забываются. «Азербайджан принимал серьезное участие в разработке данных резолюций. Это свидетельствует о том, что Азербайджан не ищет путей решения проблемы, наоборот – хочет продолжить войну, но не военным путем», – сказал политолог, добавив: Азербайджан понял, что не удается достичь успеха против армянской стороны военным путем, и сейчас пробует другой вариант борьбы – уже на международных площадках. «Иногда получается, иногда – нет», – сказал Александр Искандарян.
По словам эксперта, в первую очередь, следует обратить внимание на тот факт, что прежнего Азербайджана, начавшего эту игру, уже нет.
«Сегодняшний Азербайджан – уже совершенно иной, и его не интересует ПАСЕ. Возможно, резолюции будут приняты, но сегодняшний Азербайджан не может воспользоваться столь серьезными заявлениями, резолюциями», – отметил Искандарян.