Քաղաքական 13:41 25/01/2016
Կառավարությունում այս օրերին ակտիվորեն լավացման գործընթաց է իրականացվում, ինչի արդյունքում կրճատվում են նախարարություններին կից ստեղծված տեսչություններ, վարչություններ: Կառավարությունում Panorama.am-ի աղբյուրը տեղեկացնում է, որ կրճատվող հիմնարկների թիվը անցում է երկու տասնյակից և դա արվում է կառավարման համակարգի բարեփոխումների շրջանակում:
Նշենք, որ տեղեկատվական առիթը խմբագրությանն ահազանգած ծնողներն են՝ մինչև երկու տարեկան երեխայի խնամքի (ամսական` 18 հազար դրամ) նպաստները այս ամիս չեն ստացել, քանի որ «դրանց բաշխումն իրականացնող Սոցիալական ապահովության պետական ծառայությունը լուծարվելու է»։
Ըստ կառավարության աղբյուրի գնահատման՝ տարբեր նախարարություններին կից ստեղծված տեսչությունների գոյությունը դիտարկվում է «որպես տեռորի գործիք», որոնք «հավելյալ կոռուպցիոն ռիսկեր են պարունակում»: Բացի այդ՝ դրանք իրենց աշխատակազմերով բավական ուռճացված են, և «կառավարությունը խնդիր է դրել ազատվել «բռակ ստորաբաժանումներից»:
Ըստ նույն աղբյուրի՝ կառավարման համակարգը որակյալ կադրերով ապահովելու խնդիր կա, և ավելին՝ կրճատված անձանց գումարները կառավարությունը հետ չի վերցնի, արդյունքում հնարավոր կլինի հավելավճարներ տալ որակյալ մասնագետներին:
Թե ինչպես եղավ, որ կառավարությունում հայտնվեցին այդ «բռակ ստորաբաժանումները», որքան գումար է ծախսվել դրանց մասնագետների հատուկ պատրաստման ու վերապատրաստման վրա, ինչ է սպասվում քաղծառայողներին ու նրանց աշխատանքային պայմանագրերին՝ թերևս արդեն պաշտոնական պատասխաններով։

Politics 20:23 25/01/2016
An optimization process is underway in the Armenian government, with some departments and inspectorates adjunct to the government being closed down. A source in the government told Panorama.am that over two dozen institutions were closed down, and those measures are part of the reforms in the government system.
The editorial office received calls from parents complaining that monthly child care benefits of 18,000 drams  for children under the age of 2 years have not been paid this month because ‘the State Social Security Service that distributes those benefits will be dissolved”.
According to the government source, the existence of inspectorates adjunct to various ministries is considered a ‘terror instrument’ that “involves additional corruption risks”. Besides, they are overstuffed and the government’s task is to get rid of “defective units”.
The same source said the aim is to ensure qualified staff in the government system, while the government will spend the saved money on additional payments of highly skilled experts.
How such ‘defective units’ were set up in the government, how much was spent on training their staff, and what will become of those civil servants and their contracts – we will learn from official answers.