Հասարակություն 10:05 26/01/2016 Արցախ
Հունվարի 25-ին և լույս 26-ի գիշերը  ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը դիմել է սադրիչ գործողությունների: ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունից հաղորդում են, որ նշված ժամանակահատվածում ադրբեջանական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից ու ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել են շուրջ 600 կրակոց:
Բացի վերոնշյալից, հունվարի 26-ին՝ ժամը 04:30-ի սահմաններում, հակառակորդը շփման գծի հարավային ուղղությամբ ձեռնարկել է դիվերսիոն հետախուզական փորձ: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի դիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը և ստիպել վերջիններիս հետ շպրտվել իրենց ելման դիրքերը:

Yesterday, on January 25, and the night of January 26, Azerbaijani troops resorted to provocative actions on the line of contact between the armed forces of Karabakh and Azerbaijan, according to the press service of Defense Ministry of the Nagorno Karabakh Republic.
During that period Azerbaijani frontline units fired about 600 shots at Armenian positions from small arms of various calibers, 60mm and 82mm mortars, and AGS-17 grenade launchers.
Besides, Azerbaijani troops made a subversive reconnaissance infiltration attempt in the southern direction of the line of contact around 4:30 am on January 26.
The frontline units of NKR’s Defense Army promptly foiled an attempt of an Azerbaijani subversive group to advance and forced the enemy to retreat to the initial positions.
Defense Army of the NKR did not suffer losses in the shooting.
“The frontline units of Karabakh Defense Army remain in full control of the frontline situation and continue performing confidently their military duties,” NKR Defense Ministry said in a statement.