Հասարակություն 10:11 27/01/2016 Արցախ
Հունվարի 26-ին և լույս 27-ի գիշերը  ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է շուրջ 350 կրակոց: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունից:
Շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 82 միլիմետրանոց ականանետ /3 արկ/ և ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետ /1 արկ/:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են իրադրությանն առաջնային գծում և պատասխան գործողությունների դիմում միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում:

Society 12:18 27/01/2016
Yesterday, on January 25, and the night of January 27, the Azerbaijani side fired about 350 shots at Armenian positions from small arms of various calibers on the line of contact between the armed forces of Karabakh and Azerbaijan , the press service of Defense Ministry of the Nagorno Karabakh Republic (NKR) said.
Azerbaijani troops also used 82mm mortar (3 shells) and RPG-7 grenade launcher (1 shell) in the northern direction of the line of contact.
‘The frontline units of NR Defense Army are in control of the frontline situation and take response actions only in case of emergency,” the ministry said in a statement.