Քաղաքական 17:21 30/01/2016 Հայաստան
Այսօր «Արամ Մանուկյան» կենտրոնում, ՀՅԴ Գերագույն մարմնի հրավերով, տեղի է ունեցել ընդլայնված խորհրդակցություն, որին մասնակցել ենէին Դաշնակցության Հայաստանի կառույցի 50 կոմիտեների և տասը մարզային կոմիտեների շուրջ 80 ներկայացուցիչներ: Այս մասին հայտնում են ՀՅԴ ԳՄ մամուլի դիվանից:
Բացելով հանդիպումը` ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Աղվան Վարդանյանը համառոտ անդրադարձել է ներքաղաքական զարգացումներին, օրակարգային, առաջնահերթ խնդիրներին` տվյալ համատեքստում կարևորելով ՀՅԴ Հայաստանի կառույցի քաղաքական դերակատարությունը:
ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը, հանգամանալից ներկայացնելով վերջին շրջանում երկրում ընթացող ներքաղաքական գործընթացները, անդրադարձել է սոցիալական, քաղաքական ու տնտեսական կյանքում ՀՅԴ ունեցած և նրանից ակնկալվող դերակատարությանը: Առանձնակի քննության առարկա դարձնելով ՀՅԴ հանրահայտ 7 կետերը` ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչը որոշակի գոհունակություն է հայտնել վերոհիշյալ կետերի շուրջ արձանագրված դրական լուծումների կապակցությամբ, խոսել իշխանության հետ հնարավոր համագործակցության սպասելիքների և ձևաչափերի մասին:
Ներկա հանգրվանում Հրանտ Մարգարյանն իբրև քաղաքական ձեռքբերում է որակել նոր Սահմանադրության ընդունումը, ուր իրացվել են ՀՅԴ հիմնական սկզբունքներն ու մոտեցումները երկրի կառավարման մոդելի և մի շարք կարևորագույն քաղաքական խնդիրների շուրջ:
Անդրադառնալով հետսահմանադրական ընթացքին` բանախոսը կարևորել է ՀՅԴ քաղաքական դերակատարությունն ու պատասխանատվությունը երկրում առկա սոցիալական, տնտեսական ու աշխարհաքաղաքական մարտահրավերները դիմագրավելու առումով: Խորհրդակցության ընթացքում հատկապես ընդգծվել են ներկուսակցության խնդիրները` կուսակցության ընդլայնումն ու կազմակերպվածությունը դիտելով որպես ամենօրյա արդյունավետ աշխատանքի նախապայման:
Խորհրդակցությանը հաջորդող հարցուպատասխանի ընթացքում արծարծվել և պարզաբանումներ են տրվել իշխանության հետ հնարավոր համագործակցության բովանդակության և ձևաչափի շուրջ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել հանդիպումների շարքը` առավել հանգամանալից քննելու ՀՅԴ ներքաղաքական և ներկուսակցական օրակարգերը:

Политика 18:47 30/01/2016 Армения
АРФ «Дашнакцутюн» на высшем уровне обсуждает содержание и формат возможного сотрудничества с властями Армении
Сегодня в центре «Арам Манукян» по приглашению Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» было созвано расширенное совещание, в котором приняли участие порядка 80 представителей 50 комитетов и 10 областных комитетов АРФД в Армении. Об этом сообщает пресс-служба Верховного органа Армянской Революционной Федерации «Дашнакцутюн».
Представитель Верховного органа Агван Варданян в начале совещания кратко представил внутриполитические развития в Армении, первоочередные проблемы повестки, обозначив в данном контексте важность политической роли структуры АРФД в Армении.
В свою очередь представитель Бюро АРФД Грант Маркарян, подробно представив последние внутриполитические процессы в Армении, отметил роль «Дашнакцутюн» в социальной, политической и экономической жизни страны и имеющиеся в связи с этим ожидания.
Представитель Бюро, особо подчеркнув успех, достигнутый по части выполнения 7 ключевых требований АРФД, обратился к вопросу возможного сотрудничества с властями РА и форматам подобного сотрудничества.
В качестве политического достижения Грант Маркарян назвал внесение изменение в Конституцию РА по итогам референдума 6 декабря 2015г., которыми были реализованы основные принципы и подходы АРФД по части системы государственного правления (был осуществлен переход от полупрезидентской к парламентской модели. – Примеч. ред.) и ряда важнейших политических проблем.
Обратившись к развитиям после референдума, он отметил важность политической роли и ответственности АРФД в плане противостояния имеющимся социальным, экономическим и геополитическим вызовам.
В ходе совещания особо были рассмотрены внутрипартийные проблемы, в частности, вопросы расширения партии и организованности как предусловия каждодневной эффективной работы.
В рамках последовавших за совещанием вопросов-ответов были рассмотрены и разъяснены подходы касательно содержания и формата возможного сотрудничества с властями РА. Была достигнута договоренность продолжить встречи с целью более подробного обсуждения внутриполитических и внутрипартийных повесток.