Տնտեսություն 17:00 04/02/2016 Հայաստան
ՀՀ կառավարության նիստից հետո լրագրողները ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանից հետաքրքրվեցին, թե ինչո՞ւ են Ռուսաստանում բենզինի գները երկու անգամ էժան Հայաստանի գներից:
«Հայաստանում բենզինի գները շարունակական նվազման միտում են դրսևորում: Բնականաբար, փոխարժեքի արժեզրկումը շատ կարևոր նշանակություն ունի, քանի որ բենզինը ներկրվում է արտարժույթով, դրա դիմաց վճարումները կատարվում են արտարժույթով, իսկ երկրի ներսում վաճառվում է հայկական դրամով: Այս երկու տարիների ընթացքում հայկական դրամի փոխարժեքն արժեզրկվել է մոտ 17-18 տոկոսով: Բնականաբար, դա իր ազդեցությունն է թողել»,-ասաց Արտակ Շաբոյանը:
Լրագրողների հարցին, թե  ի վերջո ինչով է բացատրվում, որ Ռուսաստանում բենզինը երկու անգամ էժան է, քան Հայաստանում, Արտակ Շաբոյանը պատասխանեց. «Բենզինը հիմնականում ներկրվում է ՌԴ-ից: Բենզին ներմուծող ընկերությունների գնային փոփոխություններն ադեկվատ են ձեռքբերման գների փոփոխություններին: Մեր օրենսդրության առումով մենք չարաշահման երևույթներ չենք տեսնում, գնային չարաշահման երևույթներ չկան: Ավելին, մրցակցության պաշտպանության մարմնի խնդիրն է հանդիսանում՝ պարզել՝ կան արդյոք շուկայում մուտքի խոչընդոտներ, թե՝ ոչ:
Ուսումնասիրության արդյունքներում այս ոլորտում, այս շուկայում մուտքի խոչընդոտներ, մրցակցության սահմանափակման երևույթներ չկան»:
Միաժամանակ Ա. Շաբոյանն ասաց, թե տնտեսվարողների բիզնես գործունեությունը իրենք չեն կարող մեկնաբանել: «Եթե կան ընկերություններ, որ կգտնեն քաղաքներ, երկրներ, որտեղ ավելի էժան է, կարող են ավելի էժան ձեռք բերել և ավելի շատ եկամուտ ստանալ, ապա կարող են հանգիստ զբաղվել այդ գործունեությամբ»,- նշեց ՏՄՊՊՀ նախագահը:
Նշենք, որ գործադիրի այսօրվա նիստում  Արտակ Շաբոյանը ներկայացրել է բենզինի շուկայում իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքները:

Экономика 19:01 04/02/2016 Армения
В Армении цены на бензин показывают непрерывную тенденцию к снижению. Об этом заявил сегодня в ходе брифинга после заседания правительства РА председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Артак Шабоян.
«В Армении цены на бензин показывают непрерывную тенденцию к снижению. Естественно, девальвация имеет большое значение, поскольку цена на импорт бензина формируется иностранной валютой, закупка данного топлива производится в иностранной валюте, а внутри страны бензин продается в драмах. За последние два года обесценивание драма составило 17-18%. Разумеется, это имеет влияние», – подчеркнул А. Шабоян.
На вопрос, почему в России цены на бензины в два раза ниже, чем в Армении, глава Госкомиссии по защите экономической конкуренции ответил: «Бензин в основном импортируется из РФ. Изменения цен, производимые компаниями, которые импортируют бензин, адекватны изменениям стоимости поставляемой продукции. С точки зрения законодательства РА мы не видим никаких явлений злоупотребления, также нет явлений злоупотребления по части цен. Более того, выяснение вопроса, есть ли на самом деле барьеры для выхода на рынок или нет, – задача ГКЗЭК».
Также А. Шабоян отметил, что Комиссия  не может комментировать бизнес-деятельность хозяйствующих субъектов.
«Если есть компании, которые найдут города, страны, где более низкие цены, то они могут приобретать продукцию у них и получать больше дохода», – подытожил председатель ГКЗЭК.