Քաղաքական 16:20 05/02/2016
Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրված Արման Թաթոյանին և նրա գործունեությանը ծանոթանալու համար, ԱԺ Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը խորհուրդ է տալիս կարդալ նրա կենսագրությունը:
«Բավականին փորձ ունեցող անձնավորություն է: Ում էլ որ դնեինք՝ պիտի ասեիք՝ ինչո՞ւ նա: Այդ բոլոր նա-երի մեջ մենք ընտրել ենք Արման Թաթոյանին», - ասաց Բաղդասարյանը` տեղեկացնելով, որ Հանրապետական խմբակցության նիստում պատգամավորները միաձայն հավանություն տվեցին Արման Թաթոյանի թեկնածությանը:
Բաղդասարյանը ասաց, որ Արման Թաթոյանը հանդիպելու է ԱԺ մյուս խմբակցությունների պատգամավորների հետ, որպեսզի կարողանա նրանց շահագրգռել ու ապահովել իր ընտրվելու համար անհրաժետ ձայները:
Նշենք, որ նոր Սահմանադրությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընտրվելու է ԱԺ պատգամավորների 3/5-րդի կողմից:
Ներկայացնելով խմբակցության նիստից մանրամասներ, Վահրամ Բաղդասարյանը տեղեկացրեց, որ Թաթոյանին հարցեր են տվել ու պատասխաններից հասկացել են, որ «պատրաստակամ է, և այդքան էլ զենքերը վայր դնող չէ, ճնշումների ու քննադատությունների արդյունքում չի հրաժարվի»:
«Ինքն այսօր կարևոր հայտարարություն արեց, որ այսօր ՀՀԿ թեկնածուն է, ընտրվելուց հետո կդառնա ժողովրդի թեկնածուն»,- փոխանցեց իշխանական խմբակցության պատգամավորը:
Թեկնածուների առաջադրման ժամկետը մինչև փետրվարի 9-նն է: Իսկ ԱԺ Պետա-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում ՄԻՊ թեկնածուների հարցը կքննարկվի փետրվարի 12-ին:

Право 17:49 05/02/2016 Армения
В. Багдасарян представил кандидата на пост омбудсмена Армении от правящей партии: Арман Татоян не боится давления
Кандидат на пост Защитника прав человека Арман Татоян, выдвинутый парламентской фракцией правящей Республиканской партии Армении (РПА) и в настоящее время занимающий должность заместителя министра юстиции РА, готов к мисси омбудсмена и вовсе не собирается складывать оружие, а из-за оказанного давления и критики не уйдет в отставку. Об этом заявил сегодня глава парламентской фракции РПА Ваграм Багдасарян, представляя подробности состоявшегося заседания фракции.
«Это личность, обладающая довольно большим опытом», – подчеркнул В. Багдасарян, посоветовав прочесть биографию Армана Татояна.
Он также отметил, что на заседании фракции РПА депутаты единогласно одобрили кандидатуру А. Татояна.
По словам В. Багдасаряна, А.  Татоян встретится с депутатами НС от других фракций с целью заинтересовать их и обеспечить тем самым необходимое количество голосов для его избрания.
«Сегодня Арман Татоян сделал важное заявление о том, что сейчас он кандидат от РПА, а после избрания станет кандидатом от народа», – сказал  В. Багдасарян.
Отметим, пока называются следующие имена вероятных кандидатов на пост омбудсмена Армении: правозащитник Нарек Алоян, кандидатуру которого выдвинул Тигран Уриханян; Заруи Постанджян, кандидатуру которой выдвинул депутат Эдмон Марукян; и заместитель министра юстиции РА Арман Татоян – кандидат, выдвинутый фракцией «Республиканская партия Армении».
Напомним, 12 января с.г. Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Карен Андреасян подал заявление об отставке. Кандидатуры на должность омбудсмена Армении должны быть представлены до 9 февраля.