Հասարակություն 14:52 09/02/2016 Հայաստան
Սահմանում իրավիճակը վերահսկվում է, լարվածությունը թուլացել է: 2016-ի ընթացքում մի քանի անգամ լարվածությունը բարձրացել է, կրակոցներ եղել են, բայց այս օրերին լարվածությունն իջել է: Այսօր ԵՊՀ-ում պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ հանդիպումից հետո, լրագրողների հետ զրույցում ասաց պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Տավուշի մարզում կրակոցները մի քիչ շատացել են, տեղի հրամանատարությունը այն վերահսկողության կենտրոնում է պահում: Այնտեղ մենք համապատասխան միջոցներ ձեռնարկում ենք՝ զսպման միջոցառումներ իրականացնելու համար»,-նշեց նախարարը:
Անդրադառնալով սահմանային լարվածության վերաբերյալ ՀԱՊԿ-ի արձագանքին՝ նախարարն ասաց. «Մեր ակնկալիքներն այն են, որ այսուհետ, երբ հակառակորդի կողմից խախտումները պարբերական են դարձել, պահպանվեն համապատասխան միջազգային նորմերը: Առաջին հերթին վստահության մեխանիզմներ ձևավորվեն, որի կետերից մեկը միջազգային հետաքննության անցկացումն է»:
Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ իրենք միշտ էլ դրա մասին հորդորել են համանախագահող երկրներին և այսօր ասում են նաև ՀԱՊԿ-ին՝ գնահատականները,  քննադատությունները թիրախավորված լինեն այն կողմի նկատմամբ, որը որ խախտում է կատարում:

Политика 15:16 09/02/2016 Армения
Ситуация на границе с Азербайджаном находится под контролем, напряженность в эти дни ослабла. Об этом заявил сегодня журналистам министр обороны Армении Сейран Оганян после встречи со студентами и профессорско-преподавательским составом Ереванского государственного университета (ЕГУ).
По его словам, в приграничной Тавушской области Армении выстрелы несколько участились, местное командование держит ситуацию под контролем. «Здесь армянская сторона принимает соответствующие сдерживающие меры», – сказал он.
Коснувшись реакции ОДКБ относительно напряженности на границе, глава Минобороны Армении отметил: «Мы рассчитываем, что отныне, когда нарушения противника стали периодическими, будут соблюдаться соответствующие международные нормы. В первую очередь, должны быть сформированы механизмы доверия, в данном контексте приоритетным является проведение международного расследования».
Сейран Оганян указал, что армянская сторона призывала и призывает сопредседателей МГ ОБСЕ и ОДКБ выступать с адресными оценками и заявлениями, обращаться к стороне, которая инициирует нарушения.