Քաղաքական 12:00 10/02/2016 Աշխարհում
Թուրքիայի իշխանությունները բացատրություն են պահանջել իրենց երկրում ԱՄՆ դեսպանից, այն բանից հետո երբ Պետդեպի մամլո խոսնակ Ջոն Քիրբին հայտարարել է, որ ի տարբերություն Անկարայի, ինքը «Սիրիայի քրդական ժողովրդավարական դաշինք» կուսակցությունը չի համարում ահաբեկչական խմբավորում: Այս մասին հայտնում է BBC-ն:
«Նույնիսկ ամենալավ ընկերները իրար հետ ամեն ինչում չեն համաձայնում»,- իր տեսակետն այսպես է մեկնաբանել պետքարտուղարության ներկայացուցիչը:
Թուրքական ԶԼՄ-ների տեղեկություններով, դեսպան Ջոն Բասսը ստիպված է եղել լսել Անկարայի «ծանր զգացմունքների» մասին:
Նշենք, որ Թուրքիայի իշխանությունները ժողովրդավարական դաշինքին դիտարկում են որպես Թուրքիայի տարածքում ապօրինի համարվող «Քրդական աշխատավորական կուսակցության» (ՔԱԿ) դաշնակից: Հատկանշական է, որ Ջոն Քիրբին առանձնահատուկ շեշտել է, որ Վաշինգտոնը շարունակում է դիտարկել ՔԱԿ-ին որպես ահաբեկչական կազմակերպություն:
Իսկ անցյալ շաբաթ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը վրդովված հարց է ուղղել ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, առ այն թե ով է իրենց համար ավելի նախընտրելի գործընկեր՝ իրե՞նք, թե՞ Սիրիայի քրդերը, որոնց Էրդողանը որակել է որպես ահաբեկիչներ:

Политика 12:29 10/02/2016 В мире
Турецкие власти вызвали посла США для дачи объяснений, после того как пресс-секретарь Госдепартамента США Джон Кирби заявил, что он, в отличие от Анкары, не считает сирийскую курдскую партию «Демократический союз» террористической организацией. Информацию передает BBC.
«Даже лучшие друзья не во всём соглашаются друг с другом», – резюмировал Кирби в конце своей понедельничной речи.
Посол Джон Басс, по сведениям турецких СМИ, услышал о «тяжелых чувствах» Анкары.
Турция считает «Демократический союз» союзником «Рабочей партии Курдистана» (РПК), деятельность которой запрещена Анкарой.
При этом Кирби в понедельник подчеркнул, что саму РПК Вашинггон считает террористической организацией.
На прошлой неделе президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган гневно спросил у высокопоставленных американских чиновников, кто для них приоритетный партнер – он или сирийские курды, указывает BBC.