Հասարակություն 11:43 11/02/2016
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց գործադիրի 2015 թվականի օգոստոսի 13-ի «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությանը ամրացված և ՀՀ կառավարության սեփականությունը հանդիսացող գույքը հետ վերցնելու, օտարելու և «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» ՊՈԱԿ-ը լուծարելու մասին» որոշման նախագիծը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը նշեց, որ որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո 10-օրյա ժամկետում ՀՀ ՊՆ-ն պետք է լուծի «ՆՏԱԱ ինվեստմենտ գրուպ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության հետ 2015 թվականի սեպտեմբերի 1-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը:
«Որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ՀՀ կառավարության 2015թ. օգոստոսի 13-ի N 935-Ա որոշման համաձայն «ՆՏԱԱ ինվեստմենտ գրուպ» ՍՊԸ-ին օտարված պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի դիմաց վճարումներ սահմանված ժամկետում չեն իրականացվել»,- ասաց Նազարյանը:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն էլ հանձնարարեց պատրաստել նախագիծ, որով համալիրի բաժնետոմսերի կառավարումը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից կփոխանցվի Պետական գույքի կառավարման վարչությանը:

Экономика 12:02 11/02/2016 Армения
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания одобрило проект решения, в соответствии с которым сделка о продаже ереванского Спортивно-концертного комплекса будет отменена.
Отметим, 13 августа 2015 года правительство РА решило имущество, закрепленное за ГНКО «Спортивно-концертный комплекс имени Карена Демирчяна» Министерства обороны РА и являющееся собственностью РА, взять обратно и осуществить его отчуждение.  Было установлено, что цена имущества, подлежащего отчуждению в форме прямой продажи, составляет 30 млн. долларов США. Покупателем было названо ООО «НТАА инвестмент груп». Как отмечалось, компания посредством приобретения спортивно-концертного комплекса и застройки прилегающей территории создаст комплексный центр семейной направленности, который будет первым не только в Армении, но и в регионе.
Как заявил сегодня на заседании правительства Армении заместитель министра обороны РА Ара Назарян, после вступления решения в силу в 10-дневный срок Минобороны РА должно расторгнуть заключенный 1 сентября 2015 года с ООО «НТАА инвестмент груп» договор о купле-продаже недвижимого имущества.
Он отметил также, что данное решение обусловлено тем, что выплаты за имущество, отчужденное в форме прямой продажи ООО «НТАА инвестмент груп», не были осуществлены вовремя.
В свою очередь премьер-министр Армении Овик Абраамян поручил подготовить проект решения, в соответствии с которым Минобороны передаст акции СКК в управление ведомства по управлению государственным имуществом.