Իրավունք 13:17 15/02/2016
Նախագահի հրամանագրով ստեղծված սահմանադրական բարեփոխումների իրավական ապահովմանն աջակցող մասնագիտական խորհրդակցական խորհուրդը հրամանագրից հետո դեռ նիստ չի գումարել և ծրագիր չի մշակել:
Բայց, ինչպես Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց խորհրդի անդամ Գագիկ Ղազինյանը, խորհուրդը իր առաջ հավակնոտ նպատակ է դրել` Հայաստանի օրենսդրական դաշտը համապատասխանեցնել 2015-ի դեկտեմբերի 6-ին ընդունված նոր Սահմանադրությանը:
Հիշեցնենք` փետրվարի 10-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր էր ստորագրել սահմանադրական բարեփոխումների իրավական ապահովման գործընթացի մասին, որի շրջանակներում ստեղծվել էր սահմանադրական բարեփոխումների իրավական ապահովմանն աջակցող մասնագիտական խորհրդակցական խորհուրդ:
«Անունն էլ շատ լավ ընտրված է և կոչված է օրենսդրությունը համապատասխանեցնել նոր Սահմանադրությանը, իսկ դա շատ ավելի բարդ գործընթաց է, քան հենց Սահմանադրությունը մշակելը», -նկատեց պարոն Ղազինյանը:
Նրա խոսքով, օրենսդրությունը պետք է համապատասխանեցվի նոր Սահմանադրությանը, որպեսզի «չկորչի մայր օրենքի հիմքում դրված գաղափարախոսությունը»:
Խորհրդի կազմում, ըստ հրամանագրի, ընդգրկված են` ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը` խորհրդի նախագահ, կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Հրայր Թովմասյանը, գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը, ՀՀ նախագահի օգնական Հրայր Ղուկասյանը, Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի իրավաբանական վարչության պետ Գրիգոր Մուրադյանը, «Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Գագիկ Ղազինյանը, «Սահմանադրական իրավունքի կենտրոն» հասարակական կազմակերպության խորհրդի նախագահ Գևորգ Դանիելյանը և սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը:
Գագիկ Ղազինյանի դիտարկմամբ, խորհրդի անդամների ընտրությունը պատահական չէ, քանի որ նրանց ճնշող մեծամասնությունը մասնակցել է Սահմանադրության մշակման գործընթացին:
«Առայժմ որևէ հանդիպում չի կայացել խորհրդում, մոտ ապագայում քարտուղարությունը, հավանաբար, կիրազեկի ու կկազմակերպվի», -հավելեց մեր զրուցակիցը:
Ըստ հրամանագրի, Խորհրդի գործունեությունն իրականացվում է նիստերի միջոցով, Խորհրդի նիստերը գումարվում են ըստ անհրաժեշտության, սակայն ոչ պակաս, քան ամիսը մեկ անգամ։
Մինչև նախագահի պաշտոնավարման ժամկետի ավարտը, ըստ Ղազինյանի, օրենսդրական դաշտը պետք է համապատասխանեցվի Սահմանադրությանը:
«Մինչ այժ ժամանակահատվածը ամբողջ ցիկլը պետք է ավարտվի, և օրենսդրական դաշտը պետք է համապատասխանեցված լինի Սահմանադրությանը», -հավելեց Ղազինյանը:
Խորհրդի կողմից հանրությանն առաջինը պետք է ներկայացվի նոր «Ընտրական օրենսգիրքը», որի վրա հիմնական աշխատողներից է խորհրդի անդամ Հրայր Թովմասյանը: Նոր «Ընտրական օրենսգրքի» նախագծին Ղազինյանն ասաց, դեռ ծանոթ չէ, քանի որ այդ փաստաթղթի վրա այլ խումբ է աշխատում:

Право 15:57 15/02/2016 Армения
Г. Казинян: Специализированный консультативный совет при президенте Армении должен решить вопрос сложнее разработки самой Конституции
Сформированный при президенте Армении Специализированный консультативный совет по содействию правовому обеспечению конституционных реформ пока не проводил заседаний и не разработал программы действий, однако это будет сделано уже в ближайшее время. Об этом в интервью Panorama.am сообщил член данного Совета Гагик Казинян.
Отметим, 10 февраля президент Армении Серж Саргсян с целью полноценной реализации новых положений Конституции, обусловленных принятыми на состоявшемся 6 декабря 2015 года референдуме изменениями в Конституцию РА, подписал указ о процессе правового обеспечения конституционных реформ.  Как передавала пресс-служба главы армянского государства, согласно указу, президент поручил в установленном порядке утвердить список законов, подлежащих принятию, изменению или дополнению в соответствии с изменениями в Конституцию РА; сформировать при президенте Армении Специализированный консультативный совет по содействию правовому обеспечению конституционных реформ; в установленном порядке утвердить состав и регламент деятельности Специализированного консультативного совета по содействию правовому обеспечению конституционных реформ. Кроме того, правительству поручено обеспечить посредством уполномоченных структур, а также путем обсуждения с соответствующими судебными инстанциями, в том числе со штатом Конституционного суда РА, разработку отмеченных в приложениях к данному указу законопроектов и в соответствующие сроки, согласно установленному порядку представить их на рассмотрение Национального Собрания Армении.
Комментируя данный вопрос, Г. Казинян отметил, что Специализированный консультативный совет поставил перед собой цель привести законодательное поле республики в соответствие с конституционными изменениями. По его словам, это куда сложнее, нежели разработка самой Конституции, ведь необходимо приводить законодательство в соответствие с Конституцией таким образом, чтобы «не пропала заложенная в фундамент Основного закона идеология».
Он также добавил, что процесс приведения законодательного поля в соответствие с Конституцией должен быть завершен до конца президентского срока С. Саргсяна (2018г.). «Весь цикл должен закончиться к этому времени», – сказал Г. Казинян.
Г. Казинян также отметил, что состав Специализированного консультативного совета не случайный: большинство его членов участвовали в разработке Конституции.
Гагик Казинян также отметил, что в первую очередь Специализированный консультативный совет должен разработать новый Избирательный кодекс. Одним из основных его разработчиков выступает бывший министр юстиции РА Грайр Товмасян.