Քաղաքական 14:25 15/02/2016
«Ըստ օրենքի, մինչև մենք քննարկվող հարցի վերաբերյալ մեր որոշումը չկայացնենք, հանձնաժողովի որևէ անդամ, ինչպես նաև նախագահը դիրքորոշում հրապարակելու իրավունք չունեն»,-այսօր Ազգային ժողովում Էթիկայի հանձնաժողովի նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը:
Նշենք, Էթիկայի հանձնաժողովի նիստում այսօր քննարկվում էր երկու հարց` ԱԺ պատգամավոր Շուշան Պետրոսյանի դեմ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի դիմումը և պատգամավորների վերաբերյալ լրագրող Լիլիթ Լալայանի դիմումը: Հունվարի 13-ին, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի կողմից փոստային առաքման միջոցով դիմում է ներկայացվել ՀՀ Ազգային ժողովի էթիկայի հանձնաժողով՝ «ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Շուշան Պետրոսյանի կողմից «ՀՀ Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքով սահմանված էթիկայի նորմերը խախտելու, մասնավորապես՝ ֆեյսբուքյան օգտատեր Գայանե Շահինյանի հասցեին հնչեցրած բռնության և սպառնալիքի կոչերի ու վիրավորական արտահայտությունների վերաբերյալ որոշում կայացնելու հարցով»:
Պետրոսյանը Facebook սոցիալական ցանցում օգտատիրոջ գրառման տակ գրել էր. «Չհամարձակվես գարշելի երախդ բացել ու նման էժան ու հավուղեղ մակարդակի արտահայտվել երկրիս, մեր բանակի, մեր Պաշտպանության նախարարի մասին, ուշադիր լսի, աչքերդ կհանեմ ու ոնց ուզում ես արձագանքի, ԼԱԿՈՏ»:
Այսօր նիստից հետո Շուշան Պետրոսյանը հրաժարվեց պատասխանել լրագրողների հարցերին` ասելով. «Դիմեք պարոն Հարությունյանին»:
Ինքը` Հարությունյանը, ասաց, որ իրենք այսօրվա նիստում լսել են Շուշան Պետրոսյանին ու նիստի վերաբերյալ ոչ մի «կոմենտարիա» չի անի, քանի որ դա իրեն թույլ է տալիս ԱԺ կանոնակարգ օրենքը:
«Մենք նաև պարոն Սաքունցին ենք հրավիրել ու Գայանե Շահինյանին, բայց նրանք ոչ մեկը մեզ չեն արձագանքել: Քանի դեռ որևէ հարցի վերաբերյալ, որևէ որոշում չի կայացվել, մենք ըստ էության, քննարկումները շարունակելու ենք: Եվ այդ ընթացքում որևէ մեկը չի կարող որևէ կոմենտարիա անել», -հավելեց Հարությունյանը` տեղեկացնելով, որ փետրվարի 18-ին դարձյալ հանձնաժողովը նիստ կունենա և վերջնական որոշում կկայացվի:
Փետրվարի վերջին վերջնական որոշում կկայացվի լրագրողի դիմումի հիման վրա հարուցված վարույթի մասով: Հիշեցնենք` լրագրողը տեսանկարահանել էր, թե ինչպես են 7 պատգամավորներ միմյանց փոխարեն քվեարկում:

Право 18:32 15/02/2016 Армения
«За оскорбление в Facebook»: Депутат-певица Шушан Петросян дала разъяснения Комиссии НС Армении по этике
Комиссия Национального Собрания РА по этике в ходе сегодняшнего заседания рассмотрела жалобу на депутата от фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА), известной певицы Шушан Петросян. Однако, как заявил на брифинге председатель Комиссии, член фракции РПА Хосров Арутюнян, по закону они не имеют права выступать с комментариями по обсуждаемому вопросу до тех пор, пока не будет вынесено решения.
Напомним, 13 января с.г. Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи направил в Комиссию Национального Собрания по этике электронное заявление касательно нарушения депутатом от РПА Шушан Петросян норм, установленных Законом РА «Регламент НС», в частности, указывались «оскорбления парламентарием пользователя соцсети Facebook Гаяне Шахинян, озвучивание в ее адреса угроз, призывов к насилию».
Сегодня Шушан Петросян, которая была вызвана в Комиссию по этике для дачи разъяснений, после заседания отказалась общаться с журналистами, заявив: «Обращайтесь к господину Арутюняну (Хосрову Арутюняну. – Примеч. ред.)»
Х. Арутюнян в свою очередь сообщил, что на заседание Комиссии были приглашены также заявитель и сама Гаяне Шахинян, однако они не отреагировали. По его словам, обсуждения продолжатся, на заседании 18 февраля Комиссия вынесет окончательное решение по данному вопросу.
Отметим, что на сегодняшнем заседании Комиссией по этике было рассмотрено также заявление журналистки Лилит Лалаян о поведении 7 депутатов. Дело в том, что во время внеочередных заседаний парламента РА в конце прошлого года журналистка Л. Лалаян сняла на видеокамеру, как семь депутатов голосуют вместо отсутствующих коллег. Снятые видеоматериалы вместе с соответствующим заявлением журналистка представила Комиссии по этике Национального Собрания Армении. По ее словам, депутаты от парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) – Спартак Меликян, Гамлет Арутюнян, Карен Сарибекян, Сейран Сароян, Аракел Мовсисян и Аршак Мхитарян, а также депутат НС РА от оппозиционной фракции «Процветающая Армения» Базмасер Аракелян нарушили Регламент НС.
Ранее Л. Лалаян мотивировала представленную жалобу следующим образом: «Мы знаем, что Комиссия по этике не изучает публикации средств массовой информации, если на то нет соответствующего заявления от журналиста, гражданина или фракции. А также, принимая во внимание то, что различные председатели Комиссии по этике неоднократно заявляли о невозможности исследовать подобное поведение депутатов, если нет соответствующего заявления, я решила представить Комиссии имеющиеся у меня под рукой факты». 20 января с.г. Комиссия приняла ее жалобу на производство. Вердикт Комиссии по данному вопросу также ожидается в конце февраля.