Տնտեսություն 16:23 16/02/2016 Հայաստան
2015թ-ին Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը 2014թ-ի համեմատ նվազել է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը:
Նրա խոսքերով՝ 2015 թվականին Հայաստան այցելել է 1 մլն 192 հազար զբոսաշրջիկ, իսկ 2014թ-ին՝  1 մլն 203 հազար:
«Նվազումը հիմնականում պայմանավորված է Ռուսաստանից այցելությունների թվի կրճատման հետ: Ռուսաստանից եկող քաղաքացիները զբոսաշրջային այցերի կառուցվածքում մեծ տեղ են զբաղեցնում, հետևաբար այդ ուղղությամբ այցերի կրճատումն իր բացասական ազդեցությունն է ունենում ընդհանուր տվյալների վրա»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը՝ հավելելով, որ 2015 թվականի 9 ամիսները ամփոփելիս արդեն նկատվել էր, որ 2014 թվականի համեմատ ավելի քան 30 տոկոսով նվազել են Ռուսաստանից արտագնա այցելությունների թիվը բոլոր ուղղություններով, իսկ դեպի Հայաստան՝ ընդամենը 6 տոկոսով:
Չնայած զբոսաշրջիկների այցելությունների ցուցանիշը նվազել է, ամեն դեպքում Մեխակ Ապրեսյանը կարծում է, որ 2015 թվականը հաջողված տարի է: Մի շարք ուղղություններով ավելացել է զբոսաշրջիկների թիվը: «Թեև նվազում կա Ռուսաստանից այցելողների թվում, բայց հետաքրքիր աճ կա ԱՄՆ-ից՝ 40 տոկոս, Իրանից՝ 24 տոկոս, Իրաքից, եվրոպական երկրներից»,- ասաց Զբոսաշրջության վարչության պետը:

Economy 17:46 16/02/2016 Armenia
The number of tourists coming to Armenia has been decreased in 2015 in comparison to 2014. Mekhak Apresyan, head of the Department of Tourism Development Policy of RA Ministry of Economy said this to the journalists today.
She said that in 2015 the number of tourists visiting Armenia was 1, 192 million, but in 2014 that number was 1, 203 million.
“This decrease in number is mainly associated with the decline in the number of visitors coming from Russian Federation. Russian tourists play an important role in the figures of tourism and the decline in Russian tourists’ visits has a negative impact on the overall numbers”, said Mekhak Apresyan. The analysis of the nine months of 2015 showed that the oversea travel from Russia to all directions has been decreased by 30%, but to Armenia only by 6%.
Although fewer tourists came to Armenia, Mekhak Apresyan considers 2015 as a successful year. An influx of tourist has been increased from different other states. “Although the number of tourists coming from Russia has been decreased, there was an increase in the number of tourists from the USA by 40 %, from Iran by 24%, from Iraq and European states”, said Mekhak Apresyan.