Քաղաքական 15:23 16/02/2016 Աշխարհում
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ջավադ Զարիֆը Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպման շրջանակներում Սաուդիան Արաբիային մեղադրել է Սիրիական հարցի կարգավորումը տապալելու մեջ: Հաղորդոմ է «Ռիա նովոստի» գործակալությունը:
«Մեր տարածաշրջանային գործընկերները՝ առաջին հերթին Սաուդիան Արաբիան, տորպեդահարում են սիրիական հակամարտության խաղաղ կարգավորման խնդիրը»,- հայտարարել է Զարիֆը:
Վերջինս հանդես է եկել Սիրիայում կրակի դադարեցման կարևորության օգտին, ինչպես նաև շեշտել հումանիտար օգնության ապահովման և ազգային միասնության կառավարություն ձևավորելու անհրաժեշտությունը:
Հաղորդվում է, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարարը հերքել է այն պնդում-մեղադրանքները, թե Ռուսաստանն ու Իրանը փորձում են հակամարտությունը լուծել ռազմական ճանապարհով և ի օգուտ Բաշար Ասադի:
Իրանի արտգործնախարարը կարևորել է, որ էական է թույլ չտալ Սիրիայում ահաբեկիների իշխանության գալը, իսկ թե ով կստանձնի երկրի կառավարումը, Ջավադ Զարիֆի խոսքով, պետք է որոշի Սիրիայի ժողովուրդը:

Политика 17:10 16/02/2016 В мире
Страны региона, в первую очередь Саудовская Аравия, торпедируют политическое урегулирование конфликта в Сирии. Как передает РИА Новости, об этом заявил сегодня министр иностранных дел Ирана Джавад Зариф, выступая перед членами комитета Европарламента по иностранным делам.
«Наши друзья в регионе торпедируют это (решение конфликта мирным путем – Прим. РИА Новости)», – цитирует агентство министра.
Согласно информации, глава иранского МИД высказался за прекращение огня в Сирии, обеспечение гуманитарной помощи для всего населения и формирование правительства национального единства.
Как отмечается, Джавад Зариф отверг обвинения в том, ИРИ и Россия пытаются решить сирийский конфликт военными методами в пользу президента Сирии Башара Асада.
«Россия и Иран не говорят о военном решении», – сказал глава иранского МИД, указав при этом, что главная цель в том, чтобы не допустить приход к власти в Сирии террористических группировок, а кто будет управлять страной – решать самим сирийцам.