Առողջություն 15:14 18/02/2016 Հայաստան
ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում հույս հայտնեց, որ այս տարի երկրորդ ընթերցմամբ կընդունվի «Դեղերի մասին» օրենքը, որն  ընդգրկում է ամբողջ շղթան՝ դեղերի ստեղծումից մինչև հիվանդին, շահառուին  հասնելը և կիրառման  ձևը:
«Կարծում եմ, որ դեղերի հետ կապված բոլոր հարցերի պատասխանները համապարփակ կարտացոլվեն նոր օրենքով»,- նշեց նախարարը:
Ինչ վերաբերում է կեղծ դեղերի առումով քրեական պատասխանատվության ենթարկելուն, Արմեն Մուրադյանն ասաց, որ նման մոտեցումներ կան տարբեր երկրներում և Հայաստանում նույնպես դա քննարկվելու է:
«Վարչական տարբեր լծակներ կան, որոնք առայժմ չեն կիրառվել և նոր օրենքով բավականին խստացվելու է և դեղերի հաշվառումը, և տրամադրումը և դուրսգրումը: Այս բոլոր օղակները այդ մեծ շղթայում պետք է ունենան վարչական լուրջ վերահսկողություն և կարծում եմ, որ խնդիրների մեծամասնությունը հնարավոր կլինի լուծել նոր օրենքի շրջանակներում»,- նշեց Արմեն Մուրադյանը:

Право 19:46 18/02/2016 Армения
Министр здравоохранения Армении Армен Мурадян выразил надежду на, что в этом году парламентом во втором чтении будет принят закон «О лекарствах», который «охватит всю цепочку – начиная от создания лекарств и заканчивая тем, как они будут предоставляться больным, бенефициарам, а также способом их применения».
«Думаю, что ответы на все вопросы, связанные с лекарственными средствами, будут всеобъемлюще отражены новым законом», – подчеркнул сегодня глава Минздрава в беседе с журналистами.
Что касается порядка привлечения к уголовной ответственности в связи с распространением поддельных лекарств, А. Мурадян сказал, что подобный подход существует в разных странах, и в Армении он также будет обсуждаться.
«Существуют различные административные рычаги, которые еще не применялись, а новый закон ужесточит как учет лекарственных средств, так и их предоставление и выписку», – пояснил глава Минздрава РА.