Սիսակյան 3-ի բնակիչը պատրաստվում է դատախազություն դիմել
Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանի Սիսակյան 3 հասցեի՝ 4-րդ կարգի վթարային շենքի բնակիչներից մի քանիսն այսօր կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա էին իրականացնում:
Panorama.am-ի հետ զրույցում բնակիչներից Զվարթ Սարգսյանն ասաց, որ 30-40 տարի ապրել է այդ հասցեում, սակայն իրեն բնակարան չի հասել, իրենք ապրում են վթարային շենքում:
«Քաղաքապետարանն ասում է, դուք այդտեղ տարածք չունեք: Բայց բոլոր փաստաթղթերն ունենք: Ասում են՝ գնա, իմացի, թե ում ես տվել տարածքը: Ես կոմունալ եմ մուծել, ջուր եմ մուծել: Էն մարդկանց են բնակարան տվել, որ չգիտենք՝ ովքեր են»,-ասաց նա:
Հաշմանդամություն ունեցող կինը նշեց, որ խնդրի մասին գրավոր մի քանի անգամ տեղեկացրել է կառավարության ղեկավարին, Երևանի քաղաքապետին:

Law 17:30 18/02/2016 Armenia
Several residents of Sisakyan 3 street, which is a 4th level of emergency building situated in Ajapnyak administrative district of Yerevan held protest outside the Government building.
While being interviewed by panorama.am, one of the residents namely Zaven Sargsyan said that he has been living in disputed building for over 30-40 years, but has not still received a new apartment.
“Yerevan Municipality keeps claiming that we do not have any housing area there, but we have all the documents proving the opposite. They tell me to go and find out whom I gave all the rights on my apartment to. I have paid all the utility fees. Moreover Yerevan Municipality gave apartments to unknown people,” he said.
A woman with disabilities added that she sent letters both to the Government and the Mayor a couple of times to inform them about their problem.