Հասարակություն 12:09 18/02/2016 Հայաստան
Սահմանամերձ համայնքների բնակիչների էլէներգիայի, գազի և ոռոգման ջրի վարձը կառավարությունը մասնակի կփոխհատուցի
ՀՀ կառավարությունը սահմանամերձ համայնքներին որպես պետական աջակցություն հատկացրեց 928 մլն 871 հազար դրամ` բնակիչներին բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի, ոռոգման ջրի սակագնի մասնակի ու գույքահարկի և հողի հարկի փոխհատուցում տրամադրելու համար: Ինչպես գործադիրի նիստում նշեց ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը, գումարը տրամադրվելու է ՀՀ Արարատի (թվով 2), Գեղարքունիքի (2), Վայոց Ձորի (5) և Տավուշի մարզերի (24) 33 սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին:
«Յուրաքանչյուր տարի մենք աջակցություն ենք ցուցաբերում սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին և այս որոշումը դրա շրջանակում է»,- ընդգծեց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Գումարի բաշխումը համապատասխան մարզերի միջև իրականացվել է՝ հիմք ընդունելով հետևյալ հանգամանքը՝ գույքահարկի և հողհարկի մասով 2013 թվականի համայնքային բյուջեներով պլանավորված ցուցանիշները, իսկ բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի, ոռոգման ջրի սակագնի մասնակի փոխհատուցման համար կողմնորոշիչ չափաքանակներ են հանդիսացել բաժանորդների կողմից կատարված ծախսերը:

Правительство Армении поможет жителям приграничных районов в вопросе оплаты коммунальных услуг и налогов
Правительство Армении частично компенсирует жителям приграничных общин плату за электроэнергию, газ и воду для орошения. Такое решение было принято в ходе сегодняшнего заседания правительства РА.
Согласно данному решению, правительство Армении выделит приграничным общинам в качестве государственной поддержки сумму в размере 928 млн. 871 тысячи драмов на частичную компенсацию жителям платы за природный газ, электроэнергию и воду для орошения, а также выплат налога на имущество и земельного налога
В ходе заседания правительства РА министр территориального управления и по чрезвычайным ситуациям (МТУЧС) Армен Ерицян отметил, что средства будут предоставлены жителями 33-х приграничных сел таких областей, как Араратская (2 общины), Гегаркуникская (2 общины), Вайоцдзорская (5 общин) и Тавушская (24 общины).
«Каждый год мы оказываем помощь жителям приграничных общин, и данное решение было принято в рамках оказания поддержки», – подчеркнул премьер-министр Армении Овик Абраамян.
Распределение данных средств между соответствующими областями было осуществлено на основе планируемых бюджетами общин 2013г. показателей по части налога на имущество и земельного налога, а ориентирующими показателями в вопросе частичной компенсации тарифов на природный газ, электрическую энергию и воду для орошения стали размеры расходов абонентов.