«Հին Երևան»-ը շուկայի նման մի տանիքի տակ տաղավարների պես դրված շենքեր են. Տուրօպերատորի մտահոգությունները
«Տուրիզմը քիչ գումարներ չի բերում մեր երկիր, բայց մենք կորցնում ենք Երևանի այն դեմքը, որը կարողանում ենք որպես պրոդուկտ վաճառել»,-Մեդիա կենտրոնում կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց «Արենի փառատոն» հիմնադրամի տնօրեն Նունե Մանուկյանը:
Անդրադառնալով Պուշկին-Աբովյան-Արամի փողոցների շենքերի ապամոնտաժմանն ու դրա հետևանքներին՝ նա նշեց, որ դեռևս հոկտեմբեր ամսին իմանալով այս հատվածի շենքերի ապամոնտաժման մասին, իրենք դիմել էին քաղաքապետարան. «Մոտ 80 տուրօպերատորներով դիմեցինք քաղաքապետարան, իմանալու համար, որքանով են ճիշտ այդ հատվածի շենքերի ապամոնտաժման մասին խոսակցությունները: Ստացանք պատասխան, որ դրանք քանդվելու են և կառուցվելու են բազմաֆունկցիոնալ շենքեր»:
«Արենի փառատոն» հիմնադրամի տնօրենը մտահոգություն հայտնեց, որ տուրօպերատորները 1-1.5 ժամից ավելի չեն կարողանում պտտել զբոսաշրջիկին Երևանով և զբոսաշրջիկը հեռանում է՝ գումար չծախսելով:
Անդրադառնալով տվյալ տարածքում գինեգործների համար կարևոր նշանակություն ուենցող նկուղներին՝ նա նշեց, որ դրանք ևս տուրիզմի զարգացման համար մեծ ազդեցություն ունեն. «Մենք ուզում ենք, որ Երևանն ունենա գինեգործական քարտեզ և մեր քաղաքն իր ուրույն տեղն ունենա տուրիզմի աշխարհում, որպես գինու քաղաք»:
Նունե Մանուկյանը շեշտեց, որ քանդողներն ու կառուցողները պետք է նաև լսեն տուրօպերատորներին, գինեգործներին՝ իմանալու համար, այն ինչ-որ նրանք կառուցելու են, կկարողանան հետագայում դա վաճառել որպես պրոդուկտ, թե ոչ:
«Կառուցվում են հյուրանոցներ, որոնց պահանջն այդքան էլ չկա, կամ էլ կա, բայց ոչ այդքան թանկի պահանջ: Դա էլ է խնդիր, որ պետք է կառուցել էկոնոմ դասի հյուրանոցներ: Այն մարդիկ, ովքեր նոր շենքեր են կառուցում, իրենց համար տուրիզմը հյուրանոցն է, խանութներն ու ռեստորաններն են, դրա համար նրանք քաղաքը կառուցում են այնպես, ինչպես իրենք են ընկալում»:
Ասուլիսին ներկա հնագետ Բորիս Գասպարյանն էլ շեշտեց, որ հուշարձանները պահպանելը կարևոր է մի քանի առումով. «Միայն հուշարձանը պահելը բավարար չէ: Պետք է ուշադրություն դարձնել նաև դրա շրջապատին: Ընդհանրապես աշխարհում կարևորվում է ոչ միայն բուն օբյեկտը, այլև դրա շրջական միջավայրը»:
Հնագետը նշեց, որ այսօր Երևանում կան նաև օդից կախված այլ տարածքներ, օրինակ Դալմայի այգիները, որոնց ճակատագիրն այդպես էլ անհայտ է: Նրա խոսքով՝ Դալմայի այգիներում կան 16-18-րդ դարի գինու հնձաններ, որոնք կարող են հրաշալի աղբյուր ծառայել տուրիզմի համար:
«Այս հուշարձաններն այն սկզբնաղբյուներն են, որոնք քանդելուց հետո, երբեք հետ բերել հնարավոր չի, անտառը կարելի է նորից տնկել, բայց հնագիտական պատմական հուշարձանը հեռացնելուց հետո այլևս չես վերականգնի»,-նշեց Բորիս Գասպարյանը:
Ինչ վերաբերում է Պուշկին-Աբովյան-Արամի փողոցի շենքերին՝ հնագետի կարծիքով, սրա քանդումը ժամանակին մշակված նախագիծ է եղել և այսօր իրականացվում է այդ ծրագիրը, ցավոք, հաշվի չառնելով ոչինչ:
Այս ամենի հետ մեկտեղ, նա նաև ասաց, որ այսօր երկրում աստիճանաբար սկսվում է ձևավորվել մշակույթ, վերաբերմունք՝ դեպի հնագիտությունը:
Գինեգործ Գարուշ Սամվելյանն էլ տուրիզմի հետ կապված այն տեսակետը առաջ քաշեց, որ սա այն բիզնեսն է, որը հավասարաչափ է բաշխում ստացած գումարները թե վարորդին, թե հաց տվողին, թե էքսկուրսիա տանողին:
«Տրինիտի» գինեգործական ընկերության տնօրեն Հովակիմ Սաղաթելյանն էլ վրդովմունք հայտնեց, որ «փոխանակ մեր հարստությունից օգտվենք, քանդում ենք դրանք»:
«Մարտ և մայիս ամիսներին Ամերիկայի մեծագույն գինու հաստատություններում միջոցառման ժամանակ Հայաստանը ներկայացվելու է որպես գինու օրրան: Այնտեղ խմելուվ մեր գինիները՝ մարդկանց մոտ ցանկություն է առաջանալու գալ այստեղ, իսկ գալու են և տեսնեն, որ մենք այստեղ բարբարոսի պես ոչնչացնում ենք այդ մառանները»,-ասաց Հովակիմ Սաղաթելյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ խնդրի հետ կապված մի խումբ գինեգործներով երեք օր առաջ նամակով դիմել են կառավարությանը և սպասում են պատասխանի:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Նունե Մանուկյանն ասաց, որ բոլոր հին կոթողներն էլ գումար են պահանջում պահպանելու համար, որոնք էլ հետո ավելի շատ գումար են բերում, քան մեռած փողոցները, որ հիմա կան:
««Հին Երևան» նախագխից ես շատ վախեցած եմ, տեսել եմ դա: Այն ինձ հիշեցրեց ոչ տուրիստական, այլ Բանգլադեշի շուկայի նման, մի տանիքի տակ տաղավարների պես դրված շենքեր: Ո՞վ ասաց, որ դա հետաքրքիր է լինելու, դա դառնում է պասաժ: Դա հին Երևան չէ, հին Երևանը տուրօպերատորին պետք է, որ մտնի բակ, մտնի դալան: Ասում են, որ չեն քանդելու, բայց ասելով չի, անելով է: Արդեն 30-ից ավելի պատմամշակութային շենք են քանդել»,-հավելեց «Արենի փառատոն» հիմնադրամի տնօրենը:

Society 19:21 19/02/2016 Armenia
“Although tourism does not bring much money to our country, we are losing Yerevan’s face, which  we are selling to the tourists”, said Nune Manukyan, the director of “Areni Festival” foundation during a press conference organized by the Media Center.
Manukyan stated that in October they applied to the Municipality regarding the issue of destroying the buildings in Pushkin-Abovyan-Aram streets. “Approximately 80 tour operators turned to the Municipality in order to find out whether these talks are true. We were told that those buildings will be destroyed and the new multi-functional ones will be constructed”, she said.
Ms. Manukyan noted that it takes only 1-1.5 hour for tour operators to show Yerevan. Thus, tourists leave Yerevan without spending money in the city.
She also mentioned that the wine cellars, which are very important for wine producers, and are located in the above-mentioned are, play a crucial role in the tourism development. “We want Yerevan to have a wine producing map and to be known as a wine city in the world tourism”.
Nune Manukyan stated that the people, who destroy and construct the buildings, should take into consideration the opinion of tour operators and wine producers in order to know whether they would be able to sell new buildings as a product.
“There is no need for such expensive hotels. There is a need to open economy class hotels. For people, who want to construct new buildings, tourism involves only hotels, restaurants and stores. That’s why they design the city in a way they understand it”, she said.
Archeologist Boris Gasparyan noted that preserving monuments is very important for several reasons. “Keeping only the monuments is not enough. The environment of these monuments is also important”.
According to the archeologist, currently, there are several unresolved issues in Yerevan, such as the issue of Dalma gardens. He stated that there are wine scythes of 16-18 centuries in Dalma gardens, which may serve as a tool for tourism development. “If they destroy these monuments, it would be possible to recover them”, said Gasparyan.
Gasparyan mentioned that destroying the building of Pushkin-Abovyan-Aram streets has been planned long ago, and unfortunately that plan does not take into account anything.
He also noted that nowadays, the culture and interest towards archaeology is gradually being developed in our country.
Garush Samvelyan, wine producer stated that tourism is a business which brings equal money to drivers, restaurants and tour organizers.
Hovakim Saghatelyan, head of the “Trinsty” wine producing company is concerned that instead of using our wealth, we are destroying it.
“During March and May, Armenia would be presented as a country of wine in the biggest wine institutions of the US. After trying our wine, people would like to come to Armenia. However, they would see that we have destroyed those cellars”, said Saghatelyan.
He also informed that with a group of wine producers they have applied to municipality for resolving this problem three days ago and are waiting for an answer.
In the end of the meeting, Nune Manukyan stated that for preserving ancient monuments some money is needed. And later, these monuments will bring more tourists than the existing dead streets.
“I saw the “Old Yerevan” project and I am afraid of it. It reminds me the stores under one roof of Bangladesh market. Who said that it will be interesting? It would be like a passage. It is not the old Yerevan. They say that they will not destroy, but it is not true. They have already destroyed 30 historical buildings”, said the director of “Areni Festival” foundation.