Մեր իրավունքը մենք պաշտպանեցինք մեր արյան գնով. ԼՂՀ նախագահ
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 20-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ մեր կարևորագույն պետական տոներից մեկի` Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ:
28 տարի առաջ Արցախն իսկապես վերածնվեց, վերածնվեցին նրա ազատատենչ ոգին, հայեցի շունչն ու հավատը սեփական ուժերի և լուսավոր ապագայի հանդեպ: Դա իրավական, բարոյական և համամարդկային արժեքների վրա հիմնված պայքար էր, համազգային շարժում, որն այս անգամ արդեն իր շուրջը համախմբեց ողջ հայ ժողովրդին աշխարհի տարբեր ծայրերում, համախմբեց ու միավորեց մեկ գաղափարի շուրջ՝ ապրել ազատ ու անկախ պատմական հողի վրա: Դա յուրաքանչյուր ազգի օրինական իրավունքն է, և մեր իրավունքը մենք պաշտպանեցինք մեր արյան գնով:
Այսօր 1988-ի նվիրյալների գործը շարունակում է երիտասարդ սերունդը, նրանք, ովքեր ծնվել ու մեծացել են արդեն Արցախի Հանրապետությունում և արժանիորեն կրում են նրա քաղաքացին լինելու բարձր պատիվը: Նրանք լավ են սերտել հայրենի երկրին ու հարազատ ժողովրդին անձնվիրաբար ծառայելու իրենց հերոս պապերի ու հայրերի պատգամը և պատրաստ են ամեն ինչ անել Արցախի զարգացման ու զորացման, նրա պաշտպանունակության ամրապնդման և անվտանգության ապահովման համար: Այդպես եղել է և այդպես կլինի այսուհետ:
Թանկագի՛ն արցախցիներ,
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ բոլորիս հիշարժան տոնի առթիվ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, երջանկություն ու բարօրություն Արցախի յուրաքանչյուր քաղաքացու և յուրաքանչյուր ընտանիքի»:

Society 13:44 20/02/2016 NKR
On 20 February President Bako Sahakyan sent a congratulatory address on the Artsakh Revival Day. This information is provided by the Central Information Department of the office of Artsakh Republic President.
The address says:
On behalf of the Artsakh Republic authorities and myself personally I congratulate you on the Artsakh Revival Day, the holiday that bears special significance on us.
Indeed, 28 years ago Artsakh revived; its freedom-loving spirit, patriotic soul, self-efficacy and belief in the radiant future did so too. It was a struggle based on legal, moral and universal human values, a nationwide movement, which consolidated the whole world spread Armenians, consolidated and united them around a common idea - to live freely and independently on historical land. It is the legitimate aspiration of any nation, and we secured this very right paying a price in blood.
Today our young generation born and grown up in the Artsakh Republic continues with the work carried out by the 1988 devotees and deserves the great honor of being its citizens. They mastered the instructions to serve selflessly the native country and its people admonished by their heroic fathers and grandfathers and are ready to do their best for further developing and strengthening Artsakh, reinforcing its defense capability and ensuring its security. It was so in the past, so it will be in the future!
I once again congratulate all of us on this memorable holiday and wish peace, good health, happiness and prosperity to every citizen and family in Artsakh!”