Տնտեսություն 13:50 23/02/2016 Աշխարհում
Ղազախստանի կառավարությունը հաստատել է 2016թ-ի սոցիալ-տնտեսական զարգացման նոր կանխատեսումը, որի համաձայն` ընթացիկ տարում տնտեսական աճը կկազմի 0,5%, այլ ոչ թե` 2,1%` ինչպես սպասվում էր նախկինում:
«Գազետա.ռու» գործակալության փոխանցմամբ` այս մասին հաղորդել է Ղազախստանի ազգային տնտեսության նախարար Էրբոլատ Դոսաևը:
«Կառավարության նիստի ընթացքում մենք հաստատել ենք 2016թ-ի սոցիալ-տնտեսական զարգացման նոր կանխատեսումները: Ենթադրվում են հետևյալ ցուցանիշների փոփոխություններ. հաշվարկային փոխարժեքը ավելի վաղ` նոյեմբերին հաստատված 300 թենգեի փոխարեն հաստատում ենք 360 թենգե, փոխում ենք նավթի տարեկան միջին գինը, մենք այն իջեցնում ենք միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների, ներդրումային բանկերի կանխատեսումների համաձայն` 40 դոլարից 30 դոլար մեկ բարելի դիմաց»,-հայտարարել է Դոսաևը:
Բացի դրանից կառավարությունը նաև վերանայել է 2016թ-ի տնտեսական աճի կանխատեսումները:
«Դրան համապատասխան` մենք փոխում ենք տնտեսական աճի հետ կապված կանխատեսումները: 40 դոլար նավթի գնի պայմաններում կանխատեսվում էր 2,1% տնտեսական աճ, իսկ 30 դոլար գնի դեպքում ենթադրում ենք, որ տնտեսական աճը կկազմի 0,5%: Բայց մենք միևնույնն է` գտնվում ենք դրական աճի գոտում»,-հավելել է Դոսաևը:

Прогноз роста ВВП Казахстана на 2016 год снижен с 2,1% до 0,5%
Правительство Казахстана утвердило новый прогноз социально-экономического развития страны на 2016 год, в связи с чем был снижен прогноз по росту ВВП до 0,5%. Как передает «Новости – Казахстан», об этом сообщил на брифинге во вторник министр национальной экономики Казахстана Ерболат Досаев.
«Мы утвердили новый прогноз социально-экономического развития страны на 2016 год. Предполагаются изменения следующих параметров: расчетный курс изменяем, с утвержденным ранее в ноябре месяце с 300 тенге до 360 тенге, меняем среднегодовую цену нефти – мы снижаем её в соответствии с прогнозами международных финансовых организации, инвестиционных банков с 40 до 30 долларов за баррель», – сказал Досаев.
Правительство также меняет прогнозы, связанные с ростом экономики.
«Если при 40 долларах рост ВВП предполагался 2,1%, мы предполагаем по консервативному сценарию в этом году при цене 30 долларов за баррель составит 0,5%. Но мы всё равно находимся в положительной зоне», – отметил министр.