Միգրանտների մեծամասնությունը գնում է Գերմանիա առանց փաստաթղթերի
Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարության տվյալներով, փախստականների շուրջ 77 տոկոսը, ովքեր ժամանել են 2016-ի ընթացքում, անձը հաստատող փաստաթղթեր չեն ունեցել: Այս մասին գրում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում անելով Berliner Morgenpost-ին:
Աղբյուրը հաղորդում է, որ այդ փաստաթղթերի բացակայությունը դժվարեցնում է Միգրացիայի և փախստականների դաշնային գրասենյակի աշխատանքը՝ փախստականներին ապաստան տալու հետ կապված:
ՆԳՆ ներկայացուցչի խոսքով՝ այս իրավիճակը սպառնալիքի տակ է պահում երկրի անվտանգությունը: Առանց փաստաթղթերի երկիր այցելող միգրանտները կարող են գրանցվել մի քանի անգամ՝ հայտնելով տարբեր տվյալներ: Բացի դրանից, փախստականի մասին հավաստի տեղեկատվության բացակայությունը զգալիորեն դժվարեցնում է ապաստանի մերժման դեպքում նրանց հայրենիք հետ ուղարկելը:

Migrants leaving for Germany without documents
According to the data provided by the Federal Ministry of the Interior, over 77% of the migrants who have arrived in Germany in 2016 don’t have any IDs, reported RiaNovosti citing Berliner Morgenpost.
The source reports that the absence of these documents hinders the Federal Office for Migration and Refugees to provide the refugees with shelters.
According to the representative of the Interior, this situation threatens the security of the country. The migrants arriving in the country without documents can register several times with different data.
Furthermore, the lack of reliable information about the refugees significantly complicates the process of sending them back to their own countries in case of rejection.