Քաղաքական 16:52 26/02/2016 Տարածաշրջան
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պեդրո Ագրամունտը փետրվարի 29-ից մարտի 1-ը պաշտոնական այցով կլինի Ադրբեջանում։ Ագրամունտը, ինչպես ասվում է ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքում, հանդիպելու է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Միլի մեջլիսի խոսնակի և արտաքին գործերի նախարարի հետ։
Նախատեսված են նաև հանդիպումներ ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության անդամների, դիվանագետների և ՀԿ-ների ներկայացուցիչների հետ։
Ընդգծենք, որ սա ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնում Պեդրո Ագրամունտի առաջին օտարերկրյա այցն է։ Հարց է առաջանում, ինչո՞ւ Ագրամունտը 47 երկրներից առաջինն ընտրեց Ադրբեջանը։ Արդյո՞ք սա Ադրբեջանի համազեկուցող եղած ժամանակներից քաղցր հիշողությունները վերապրելու ցանկություն է, թե՞ պայմանավորված է ԵԽԽՎ-ում Ռոբերտ Ուոլտերի ձախողված զեկույցից հետո Ադրբեջանի իշխանությունների առաջ արդարանալու հետ։ Երևի թե՝ երկուսն էլ։
Այցի ընթացքում, չի բացառվում նաև, որ Ագրամունտը Ադրբեջանի իշխանությունների հետ կքննարկի, թե ինչպիսի դավեր կարելի է պատրաստել ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի դեմ՝ Ուոլտերի զեկույցի տապալումից հետո։
Այդուհանդերձ, նույնիսկ նման դրդապատճառների առկայության պայմաններում, դժվար է տարօրինակ չհամարել ԵԽԽՎ նախագահի ընտրությունը՝ առաջինն այցելել Ադրբեջան։ Երկիր, որը արհամարհում է ԵԽԽՎ-ին և Եվրոպայի խորհրդին, շարունակում է ոտնահարել ԵԽ հիմնարար սկզբունքներն ու արժեքները։
Թեպետ, չպետք է զարմանալի լինի, քանի որ ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնում հայտնվել է մարդ, ով բավականին հեռու է Եվրոպայի խորհրդի հինադիր հայրերի թողած ժառանգությունից և նրան, հնարավոր է, առավել հոգեհարազատ է իսպանական կոնկիստադորների ագահությունը։

Politics 19:16 26/02/2016
President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe will make an official visit to Azerbaijan on 29 February-1st March 2016. As the official website of the organization informed, Pedro Agramunt is due to meet Azerbaijani President Ilham Aliyev, the Speaker of the Milli Mejlis and the Minister for Foreign Affairs.
Meetings are also scheduled with the Azerbaijani delegation to PACE, members of the diplomatic community and NGOs representatives.
Note, that this is Agramunt’s first international visit in his current capacity. The question therefore arises why has Agramunt chosen Azerbaijan among 47 states to visit first. Could this be a simple wish to indulge himself to a sweet nostalgia for the times he served as PACE co-rapporteur on Azerbaijan or explained by a duty to make excuses to Azerbaijani leadership following the failure of Robert Walter’s controversial report at PACE?
After the failed report it is not excluded that Agramunt may discuss with Azerbaijani leadership further plans of conspiring against Armenia.
However, even under such motives it seems quite strange that PACE President chooses Azerbaijan to visit first against the backdrop of latter’s systematic violations of principles and values advocated by PACE and CoE.
Nevertheless, one shouldn’t be surprised as the post of PACE President occupies a person who is far from the heritage left by the founding fathers of the Council of Europe, and Spanish conquistadors’ greediness seems to be more common to him.