Մենք պատրաստ ենք ցանկացած լուրջ ներդրողի համար ստեղծել բավականին բարենպաստ պայմաններ. ՀՀ նախագահ
Նախորդ շաբաթ ՀՀ Նախագահի նստավայրում մեկնարկած Հայաստանի Հանրապետության դեսպանների և առաքելության ղեկավարների հետ խորհրդակցությունների շարքում այսօր Հանրապետության Նախագահը լսել է Ավստրիայի Դաշնային Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Կիրակոսյանի զեկույցը: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ղեկավար, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Վահրամ Բաղդասարյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի պատասխանատու պաշտոնյաներ:
Խորհրդակցությանը հանգամանալից անդրադարձ է եղել հայ-ավստրիական հարաբերությունների օրակարգին, ընթացիկ աշխատանքներին և առաջիկա ծրագրերին: Նկատի առնելով, որ դեսպան Կիրակոսյանը նաև Հայաստանի Հանրապետության առաքելության ղեկավարն է Վիենայում գործող մի շարք միջազգային կազմակերպություններում, անդրադարձ է եղել վերոնշյալ միջազգային կառույցների հետ մեր երկրի համագործակցության հեռանկարին: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է անդրադարձը ոչ միայն երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով ձեռքբերումներին, այլև առկա խնդիրներին և այն հարցերին, որոնց լուծման ուղղությամբ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունն ունի Երևանի առավել նպատակաուղղված աջակցության կարիքը։ «Պարո՛ն Կիրակոսյան, այսօր ակնկալում եմ հայ-ավստրիական հարաբերությունների հանգամանալից քննարկում և, բնական է, քանի որ դուք նաև ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի առաքելության ղեկավարն եք, ՄԱԿ-ի Վիեննայի գրասենյակի առաքելության ղեկավարն եք, Վիեննայում տեղակայված ՄԱԿ-ի մի շարք գործակալություններում ներկայացնում եք Հայաստանի Հանրապետությունը, այդ թվում նաև մեզ համար կարևոր նշանակություն ունեցող ՄԱԳԱՏԷ-ում, կցանկանայի, որպեսզի խոսենք նաև այս հարցերի մասին:
Ավստրիան Հայաստանի բարեկամ երկիր է, զարգացած երկիր, և մեր հարաբերություններն Ավստրիայի հետ մենք կառուցում ենք՝ հաշվի առնելով պատմության ընթացքում անցած համատեղ ճանապարհը: Այսինքն՝ մեր հարաբերությունները կառուցում ենք ամուր պատմական հիմքի վրա, և պատահական չէ, որ դեռևս 1988թ. Ավստրիան առաջիններից մեկն արձագանքեց մեզ պատուհասած աղետին՝ Շիրակում կառուցվեց ավստրիական թաղամաս, ավստրիական մանկական հիվանդանոց, և հիմա էլ Ավստրիան աջակցում է Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերին: Սրանք պատահական չեն, որովհետև բազմաթիվ անուններ միահյուսում են մեր երկրների բարեկամության պատմությունը:
Ավստրիան մեզ համար չափազանց կարևոր է զարգացման իր փորձով, որովհետև մեծ հաջողությունների է հասել ժամանակակից տեխնոլոգիաների, ընդհանրապես՝ զարգացման գրեթե բոլոր ոլորտներում: Մեզ համար բավականին հետաքրքիր է Ավստրիայի փորձը բժշկագիտության, զբոսաշրջության և առանձնապես՝ ենթակառուցվածքների ու սեզոնային տուրիզմի զարգացման ոլորտներում: Իհարկե, ինձ համար շատ կարևոր է, որ մենք Ավստրիայի հետ համագործակցում ենք գյուղատնտեսության, այդ թվում՝ օրգանական գյուղատնտեսության ոլորտում: Մենք մեր երկրում այս ուղղությունները պարտավոր ենք զարգացնել: Կատարված աշխատանքը տեսանելի է, բայց ոչ բավարար: Ես կարծում եմ, որ մենք շատ մեծ հնարավորություններ ունենք Հայաստանում ավստրիական ներդրումներ ընդունելու, առավել ևս՝ արդյունաբերության ոլորտում, որովհետև Ավստրիայում կան բազմաթիվ հզոր ընկերություններ, որոնք ներդրումներ են կատարում աշխարհի շատ երկրներում, և Հայաստանը, թեև լինելով իր չափերով փոքր, այդուհանդերձ, անդամակցել է Եվրասիական տնտեսական միությանը, որն այս առումով բազմաթիվ հնարավորություններ է բացում:
Մենք պատրաստ ենք ցանկացած լուրջ ներդրողի համար ստեղծել բավականին բարենպաստ պայմաններ, ընդհուպ՝ Ազգային ժողովում ընդունելով հատուկ օրենք որոշակի ներդրման մասին: Կուզենայի տեսնել՝ ի՞նչ աշխատանք է դեսպանատունը կատարում Հայաստանի այս հնարավորություններն ավստրիական գործարար շրջանակներին ներկայացնելու համար: Գիտեմ, որ ապրիլ ամսին տեղի է ունենալու միջկառավարական հանձնաժողովի 7-րդ նիստը, և դրան հաջորդելու է գործարար համաժողովը: Արդյո՞ք մենք լրջորեն ենք պատրաստվում այս միջոցառումներին, որոնք կարող են իրոք շատ մեծ խթան հանդիսանալ մեր երկրի զարգացման գործում հենց ներդրումների համար: Իսկապես, շատ լավ է, որ մենք ինտենսիվ և արդյունավետ համագործակցում ենք գիտության, կրթության, մշակույթի ոլորտներում: Շատ ուրախ եմ, որ հենց ավստրիացիների հետ համագործակցության արդյունքում մենք կարողացանք ամբողջովին վերանորոգել և վերազինել մեր մշակույթի հիմնական օջախները՝ Օպերայի և բալետի պետական ակադեմիական թատրոնը, մեր ֆիլհարմոնիկ դահլիճը, հիմա շատ ինտենսիվ փուլում է գտնվում մեր մայր թատրոնի վերանորոգումը: Իհարկե, լավ կլինի, որ այստեղ ևս համագործակցությունը շարունակվի, բայց կուզենայի, որպեսզի օգնության, օժանդակության, ծրագրերից մենք տեղափոխվեինք նաև գործարար դաշտ: Կցանկանայի, որպեսզի մեր բիզնես հարաբերությունները շատ ավելի առաջ գնային, առավել ևս, որ Ավստրիան տիրապետում է և շատ հետաքրքրված է վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում, բնական ռեսուրսների կառավարման, այդ թվում ՝ նաև ջրի խելացի կառավարման խնդիրներով: Եվ սա կարող է լինել շատ մեծ գործարար դաշտ, որովհետև Հայաստանն իր բնական կլիմայական պայմաններով ուղղակի հարաբերական առավելություն ունի այլ երկրների նկատմամբ, օրինակ` արևային էներգիայի ստացման բնագավառում:
Իհարկե, կցանկանայի, որպեսզի խոսեինք ԵԱՀԿ-ում առկա խնդիրների և ՄԱԿ-ում մեր հարաբերությունների մասին»,-խորհրդակցության սկզբում ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Դեսպան Արման Կիրակոսյանը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին նման ձևաչափով խորհրդակցություններ նախաձեռնելու ու երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով այլ երկրների, միջազգային կազմակերպությունների հետ Հայաստանի հարաբերությունների օրակարգային հարցերը քննարկելու, առկա խնդիրները վեր հանելու և օպերատիվ ու արդյունավետ լուծումներ տալու հնարավորության համար: Նա իր զեկույցում մանրամասն անդրադարձել է Վիենայում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական առաքելության առջև դրված խնդիրներին, ամփոփել վերջին տարիներին իրականացված աշխատանքները, ներկայացրել արդյունքները և դրանց հիման վրա ստեղծված այն նախադրյալները, որոնք ամուր հիմք են դարձել հայ-ավստրիական քաղաքական երկխոսությունը և տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու համար: Դեսպան Կիրակոսյանը խոսել է նաև առկա խնդիրների մասին, այդ թվում՝ միջազգային վերոնշյալ կառույցների հետ հարաբերություններում:
«Շնորհակալ եմ, մեծարգո՛ Նախագահ: Երկու պետությունների միջև ստեղծված է շատ լավ, լիարժեք իրավապայմանագրային դաշտ՝ ունենք համագործակցության քսան պայմանագրեր տարբեր ոլորտներում: Դրանց կեսը հիմնականում առևտրատնտեսական բնույթի պայմանագրեր են, ինչը նպաստում է մեր գերատեսչությունների և գործարարների ակտիվ մասնակցությամբ երկկողմ համագործակցությանը: Գործարար համաժողովների մասին կուզեի ասել. ստեղծված են բոլոր պայմանները, որոնց նպաստել են ինչպես Նախագահ Հայնց Ֆիշերի Հայաստան այցը, այնպես էլ Ձեր այցելությունն Ավստրիա, նաև 2014թ. սեպտեմբերին արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցի այցը Հայաստան, ով էներգետիկայի ոլորտով հետաքրքրված գործարարների հատուկ խումբ բերեց Ավստրիայից: Ապրիլի 13-ին Առևտրատնտեսական և գիտատեխնիկական հարցերով հայ-ավստրիական միջկառավարական խառը հանձնաժողովի 7-րդ նիստի շրջանակներում տեղի է ունենալու 4-րդ գործարար համաժողովը: Այսինքն` պայմաններ են ստեղծված, որպեսզի գործարարներն իրար հանդիպեն, ծանոթանան և համագործակցեն: Իհարկե, գոհացուցիչ չեն առևտրաշրջանառության ծավալները վերջին տարում: Այստեղ ուսումնասիրության կարիք կա, սակայն կարծում եմ բոլոր հնարավորություններն ունենք բարելավելու իրավիճակը:
Մյուս կարևոր հանգամանքը՝ անցյալ տարի մեզ հաջողվեց ստեղծել բարեկամական խումբ Ավստրիայի խորհրդարանում, որն առաջինն է մեր հարաբերությունների պատմության ընթացքում: Խորհրդարանում միշտ ձևավորված է եղել Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի խումբ, որը, փաստորեն, չի աշխատել: Անցյալ տարվա դեկտեմբերին վերջնականացվեց այդ խմբի ձևավորումը, և այսօր Կանաչների կուսակցության ներկայացուցիչն է այն ղեկավարում: Այդ խմբի մեջ ընդգրկված են խորհրդարանի բոլոր կուսակցությունները:
Պետք է նշեմ, որ Ձեր այցելության ընթացքում բացվեց Վիեննայի «Հայաստան» կենտրոնը, որն առաջին նման կառույցն է Հայաստանի սահմաններից դուրս: Սա, իրոք, այն հազվագյուտ կենտրոններից է, որը մեր գերատեսչությունները նույնպես կարող են օգտագործել՝ Եվրոպայի կենտրոնում տարբեր տեսակի միջոցառումներ անցկացնելու համար:
Համառոտ կխոսեմ բազմակողմ գործառույթների մասին, որովհետև, ինչպես նշեցիք, շատ բազմաբնույթ են այդ գործառույթները՝ մեր ներկայացուցչությունը ներկայացված է բազմակողմ՝ և՛ ԵԱՀԿ-ում, և՛ ՄԱԿ-ի Վիեննայի գրասենյակում, Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունում, ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպությունում, ՄԱԿ-ի Թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակում: Եվ, ինչպես նշեցի, շատ կարևոր է «Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության միջազգային զարգացման հիմնադրամի» հետ համագործակցությունը, որի հետ մենք արդյունավետ աշխատանք ենք իրականացնում: Շատ կարևոր է նաև, և կարծում եմ առանձնակի կանդրադառնանք այդ թեմային՝ Ավստրիայում գործող Միջազգային հակակոռուպցիոն ակադեմիայի հետ համագործակցությանը: Անցյալ տարի ես ընդունված կարգով հանձնեցի հավատարմագիրը: Շատ կարևոր է, որ այդտեղ ուսանեն նաև մեր երիտասարդները: Այդ ոլորտը շատ բարձր է գնահատվում և՛ Ավստրիայում, և՛ Եվրոպայում: Սա այն մարմինն է, որը մենք կարող ենք այդ ոլորտում օգտագործել երիտասարդների ուսման համար»,-ասել է Ավստրիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Կիրակոսյանը:
Խորհրդակցության ավարտին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը քննարկված հարցերի, հիմնախնդիրների և ծրագրերի վերաբերյալ համապատասխան հանձնարարականներ է տվել խորհրդակցության մասնակիցներին և համապատասխան գերատեսչություններին:

Президент Армении: Мы готовы создать благоприятные условия для любых серьезных инвесторов, вплоть до принятия спецзаконов
В рамках стартовавшей на минувшей неделе в резиденции президента Армении серии совещаний с послами и руководителями миссий РА за рубежом и в международных организациях сегодня президент республики Серж Саргсян выслушал доклад Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Армения в Австрийской Республике Армана Киракосяна. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В обсуждении приняли участие министр финансов Армении Гагик Хачатрян, руководитель группы дружбы Армения-Австрия, депутат Национального Собрания РА Ваграм Багдасарян, заместитель министра иностранных дел РА Ашот Овакимян, ответственные должностные лица аппарата президента РА.
Участники совещания подробно обсудили повестку дня армяно-австрийских отношений, текущую работу и предстоящие программы. С учетом того, что посол Киракосян является также руководителем миссии РА в ряде действующих в Вене международных организаций, на совещании были обсуждены перспективы развития сотрудничества Армении с данными международными организациями.
Серж Саргсян отметил важность обращения не только к достижениям, но и к вопросам, в решении которых диппредставительство РА нуждается в более целенаправленной поддержке Еревана.
Президент отметил важность данного совещания, поскольку Арман Киракосян является не только послом РА в Австрии, но и руководителем миссий Армении в ОБСЕ, в Венском офисе ООН, представляет республику в ряде структур Организации Объединенных Наций, а также в имеющем важное значение для страны Международном агентстве по атомной энергии (МАГАТЭ).
Глава государства отметил: отношения с дружественной Австрией выстраиваются с учетом пройденного в прошлом совместного пути, на прочной исторической основе, посему вовсе не случайно, что эта страна одной из первых откликнулась на разрушительное Спитакское землетрясение 1988г., в частности, в Шираке были построены Австрийская детская больница, австрийский квартал, а в настоящее время она продолжает оказывать содействие переехавшим в Армению сирийским армянам.
С. Саргсян подчеркнул, что Австрия чрезвычайно важна для Армении своим опытом развития практически во всех сферах и поэтому с этой страной ведется активное сотрудничество по целому ряду отраслей, в том числе в области сельского хозяйства. Президент заявил о необходимости развивать в Армении органическое сельское хозяйство, поскольку видимый результат в этой сфере имеется, но недостаточен.
По словам С. Саргсяна, у Армении имеются большие возможности для привлечения австрийских инвестиций, в особенности в сфере промышленности, тем более если учесть перспективы, появившиеся со вступлением республики в Евразийский экономический союз (ЕАЭС).
«Мы готовы создать довольно благоприятные условия для любых серьезных инвесторов, вплоть до принятия в Национальном Собрании РА специального закона касательно определенной инвестиции», – заявил президент и спросил посла, какую работу проводит дипмиссия для представления возможностей республики австрийским предпринимателям.
Серж Саргсян при этом с радостью отметил интенсивное и эффективное сотрудничество Армении и Австрии в сферах культуры, образования и науки, содействие Вены в деле благоустройства основных культурных объектов РА. Однако, подчеркнул президент, желательно перейти от программ помощи и содействия в предпринимательское поле.
«Хотелось бы, чтобы наши отношения в бизнесе зафиксировали куда больший прогресс, тем более что Австрия в курсе и заинтересована в проблемах возобновляемой энергетики, управления природными ресурсами, в том числе грамотном управлении водными ресурсами. Это может стать очень широким деловым полем, поскольку Армения благодаря естественным климатическим условиям просто имеет преимущество по сравнению с другими странами, например, в сфере выработки солнечной энергии», – сказал президент.
С. Саргсян также выразил желание обсудить отношения Армении в ООН и проблемы ОБСЕ.
Посол в своем отчете подробно представил деятельность дипмиссии РА в Австрии, а также имеющиеся проблемы.
А. Киракосян отметил, что между двумя государствами создано весьма эффективное и полноценное договорно-правовое поле и подписаны двадцать соглашений о сотрудничестве в различных сферах.
«Половина из этих соглашений в основном имеет торгово-экономический характер, что способствует двустороннему сотрудничеству с активным участием наших ведомств и бизнесменов», – отметил А. Киракосян.
Обозначив важность осуществленных взаимных визитов на высоком уровне, посол сообщил, что 13 апреля в рамках 7-го заседания армяно-австрийской комиссии по торгово-экономическим и научно-техническим вопросам состоится 4-й бизнес-форум.
«Это означает, что создаются все условия, чтобы бизнесмены встретились друг с другом, познакомились и начали сотрудничество», – отметил А. Киракосян.
Однако, по его словам, объемы товарооборота за последний год не удовлетворительны. «В этом плане существует необходимость проведения исследования, но думаю, что у нас есть все возможности для улучшения ситуации», – сказал посол.
А. Киракосян также отметил: «Другое важное обстоятельство заключается в том, что в прошлом году нам удалось создать группу дружбы в парламенте Австрии, которая является первой в истории наших отношений. В данную группу включены все парламентские партии».
«Должен отметить, что в рамках Вашего визита в Вене был открыт центр “Армения”, который является первой подобной структурой за пределами РА. Это действительно один из немногих центров, который также могут использовать наши ведомства для проведения различных мероприятий в центре Европы», – сказал посол Армении в Австрии.
Он подчеркнул также, что Республика Армения представлена весьма многосторонне – в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), офисе ООН в Вене, в Международном агентстве по атомной энергии (МАГАТЭ), Организации Объединенных Наций по промышленному развитию (ЮНИДО), а также в Управлении ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН).
«Как я уже отметил, большое значение имеет сотрудничество с Организацией стран-экспортеров нефти (ОПЕК), с которой мы осуществляем эффективную деятельность. Также очень важно сотрудничество с Международной антикоррупционной академией, действующей в Австрии, и, думаю, мы отдельно обратимся к данной теме», – сказал посол.
В конце совещания в связи с обсуждаемыми вопросами, задачами и проектами президент Армении Серж Саргсян дал соответствующие поручения участникам встречи и полномочным ведомствам.