Քաղաքական 12:16 27/02/2016
Ադրբեջանում բնակվող բնիկ, էթնիկ  ժողովուրդներն այսօր ունեն գոյապահպանման, մշակույթի, լեզվի պահպանման խնդիրներ: «Ադրբեջանական Հանրապետության բնիկ ժողովուրդները. իրականություն և հեռանկարներ» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ ասաց Կովկաս-Կասպյան տարածաշրջանի բնիկ ժողովուրդների ինստիտուտի տնօրեն, արևելագետ Գառնիկ Ասատրյանը:
Նշենք, որ կլոր սեղանը կազմակերպել է Կովկաս-Կասպյան տարածաշրջանի բնիկ ժողովուրդների ինստիտուտը և Մոդուս վիվենդի կենտրոնը:
Մոդուս վիվենդի կենտրոնի հիմնադիր և նախագահ Արա Պապյանի խոսքով, ներկայիս Ադրբեջանի տարածքում ապրող  պետականազուրկ ժողովուրդները, հանրությունն ունեն մի քանի բնորոշիչներ՝ բոլորը տեղաբնիկներ են, հազարամյակների խորքը գնացող մշակույթի կրող, լեզվաբանական առումով չեն պատկանում իրենց վրա վերահսկողություն սահմանած ադրբեջանական թուրքերի լեզվաընտանիքին,  պետականազուրկ հանրությունների զգալի մասը բաժանված են, հոծ զանգվածներով ապրում են հարևան երկրների հարակից տարածքներում: Ըստ նրա, թալիշները բնակվում են Ադրբեջանում, Իրանում, լեզգիները՝ Ադրբեջանում, ՌԴ-ում, Դաղստանում:
«Բոլոր տեղաբնիկ ժողովուրդների մոտ նկատելի է վերադարձ, շարժ դեպի ազգային ինքնության արմատները»,- ասաց Ա.Պապյանը՝ հավելելով, որ միտում է նկատվում այն ուղղությամբ, որ Ադրբեջանի բնիկ ժողովուրդների մեջ ավելանում են այն մարդկանց թիվը, ովքեր հասկանում են, որ հայերը եղբայրական ժողովուրդ են:
Նրա համոզմամբ, Հայաստանը պետք է բարեկամական հարաբերություններ հաստատի Ադրբեջանում ապրող բնիկ ժողովուրդների, կրոնական խմբերի հետ: Ըստ Ա. Պապյանի, Ադրբեջանում նրանց թիվը անցնում է մեկ-երկու միլիոնը (յուրաքանչյուր խմբի):
«Մենք պետք է երկխոսության մեջ մտնենք նրանց հետ: Իրենք հասկանում ենք, որ հայերը նույնպես Սովետական Ադրբեջանի կազմում, ինչպես իրենք, ճնշումների են ենթարկվել, հասկանում են, որ անիմաստ է կռվել մեր դեմ, թեև ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ կռվել են»,- ասաց նա՝ կրկին ընդգծելով, որ Հայաստանի խնդիրն է ավելի բարեկամական հարաբերություններ հաստատել այդ ժողովուրդների հետ:
Ա. Պապյանը նշեց, որ նման քննարկումները օգնում են նրանց ինքնագիտակցության բարձրացման հարցում. «Նրանք չունեն այդ մտավորականությունը, թույլ չեն տվել զարգանալ, արտահայտվել: Ադրբեջանում ճնշված են»:

Общество 17:10 27/02/2016 Армения
Коренные этносы в Азербайджане на сегодня стоят перед проблемой сохранения идентичности, культуры и языка: в повестке вопрос выживания этих народов. Об этом заявил сегодня директор Института автохтонных народов Кавказско-Каспийского региона, востоковед Гарник Асатрян во время организованного в Ереване круглого стола на тему «Коренные народы Азербайджанской Республики: реальность и перспективы».
Отметим, данное мероприятие было организовано Институтом автохтонных народов Кавказско-Каспийского региона и аналитическим центром «Модус Вивенди».
Другой участник круглого стола – руководитель аналитического центра «Модус Вивенди» Ара Папян – сказал: «В настоящее время проживающие на территории Азербайджана социумы, народы, не имеющие государственности, обладают несколькими характеристиками: все они автохтонные народы, являющиеся носителями уходящей корнями в глубь веков культуры; с лингвистической точки зрения они не относятся к языковой семье установивших над ними контроль азербайджанских турок; большинство из них разделены и большими группами проживают на прилегающих территориях соседних стран». А. Папян напомнил, что талыши живут в Азербайджане и Иране, лезгины – в Азербайджане, России и Дагестане.
«У всех коренных народов наблюдается стремление вернуться к корням национальной идентичности», – сказал А. Папян, добавив, что среди коренных народов Азербайджана растет число людей, понимающих, что армянский народ является братским.
Он также выразил уверенность, что Армения должна установить дружественные отношения с коренными народами и религиозными группами, живущими в Азербайджане.
«Мы должны вступить с ними в диалог. Они понимают, что армяне так же, как и они, в составе Советского Азербайджана подвергались давлению. Они осознают, что бессмысленно бороться против нас, хоть и они шли на это во время карабахской войны», – подчеркнул руководитель аналитического центра «Модус Вивенди».
А. Папян также отметил, что задача Армении заключается  в том, чтобы установить более дружественные отношения с данными народами.
«Подобные обсуждения помогут им в повышении собственного самосознания. У них нет интеллигенции, ей не позволили развиться и выразить себя. Она подавляется в Азербайджане», – подытожил А. Папян.