Դպրոցը՝ բախտավոր աստղի տակ
Արմավիրի մարզի Նալբանդյան գյուղի դպրոցում կարծում են, որ հաջողության աստղն ուղեկից է իրենց: Նախորդ դարում հիմնված դպրոցի բախտը բերել է՝ կանադահայ բարերար Արմեն Նալբանդյանը ցանկացել է իր անվանակից գյուղի դպրոցի համար լավ գործ անել, գումար է տրամադրել և «Հայաստան» Համահայկական հիմնադրամի միջոցով դպրոցում արդեն մեկ տարի է՝ վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացվում: Լուսավոր, ընդարձակ ու եվրանորոգված դասասենյակներով դպրոցի կողքին շուտով կկառուցվի նաև ամբողջությամբ նոր մարզադահլիճը:
«Մտադիր չէինք նոր մարզադահլիճ կառուցել, բայց վերանորոգման ժամանակ նախկինը ամբողջությամբ փուլ եկավ, որից հետո որոշեցինք նորը կառուցել», -մեզ հետ զրույցում ասում է դպրոցի տնօրեն Տիգրան Գևորգյանը:
Այս գյուղի դպրոցը նման չէ գյուղական շատ դպրոցների, որոնցում աշակերտների և ուսուցիչների քանակը քիչ է: 2015-ին այս դպրոցն ունեցել է 50 առաջին դասարանի աշակերտ, իսկ 2016-ին արդեն հաշվառել են՝ սպասում են, որ դպրոց կհաճախի 59 առաջին դասարանցի:
«Սովորաբար, դպրոցում ունենում ենք երկու առաջին դասարան», -հավելում է տնօրենը:
Նա հպարտանում է դպրոցի ուսուցիչներով, որոնք ըստ տնօրենի, վերապատրաստված են, որոշներն ունեն տարակարգ, և դպրոցում ուսուցանում են երեք օտար լեզու՝ ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն:
Դասամիջոցներն ազդարարող դպրոցի զանգը դեռ պատրաստ չէ, սպասում են սեպտեմբերին՝  երբ շինարարությունն ավարտվի, զանգն իր տեղը կգրավի: Իսկ մինչ այդ երեխաներն են զանգը ձեռքով զնգացնում:
Հերթական դասամիջոցից հետո զանգը հնչում է, և առաջին դասարանցիները գրավում են իրենց տեղերը:
«Ուզում ենք այսօր երկնքից արև և մի ողջ գարուն ձեզ ընծա բերել…», -Երևանից եկած հյուրերի համար արտասանում է 6-ամյա Տաթևիկը:
«Գնամ ասեմ, Արևին, գարուն բերի աշխարհին, հետո անցնեմ սարերով, ուզեմ մի քիչ հովն ու զով», -դասընկերուհուց հետո շտապում է երգով ուրախացնել 6-ամյա Արամը:
Դպրոցի 4-րդ դասարանում Մայրենի լեզվի օրն էին պատրաստվում նշել, և երկվորյակներ Արամն ու Ավետը երգում էին մայր Հայաստանի մասին. «Մայր ծնողի պես ես նայում Արարատիցը, Հայաստանի հողին մեռնեմ սրտիս խորքիցը…»:
«Այդ երգը մեր հայ ֆիդայիների, Հայաստանի հողի մասին էր», -բացատրում է Ավետը:
Նույն դասարանից 10-ամյա Գուրգենը շախմատ է շատ սիրում կարդալ, ասում է՝ երեք տարեկանից սովորել է շախմատ, արդեն հաղթում է տան բոլոր անդամներին, հաղթել է նաև մարզային մրցությունում ու շատ կուզեր Արոնյանի հետ շախմատ խաղալ:
Դպրոցի գրադարանը հարուստ է գրքերով, բայց գրադարանը դեռ պատրաստ չէ՝ գրքերը տեղավորելու համար: Համակարգիչներն էլ դարսված են ու սպասում են, որ իրենց համար հատուկ սենյակն ազատվի:
Գրադարանավարն ասում է՝ երեխաները ընթերցանության նկատմամբ հետաքրքրություն ունեն, ինչն ավելի է մեծացել ընթերցանության մրցույթի մասին հայտարարելուց հետո:
«Երեխաները մասնակցում են ընթերցանության մրցույթի և դրա համար ծրագրային գրքերից բացի, գեղարվեստական գրքեր են տանում, ընթերցում», -ասում է գրադարանավարը:
Տնօրենն ասում է՝ ամեն ինչից գոհ են, դպրոցը «ոչ մի խնդիր չունի», ավելին, բախտավոր աստղի տակ է. չէ՞ որ հնարավոր է՝ բարերարի ազգանունը Նալբանդյան չլիներ, գումար չտրամադրեր ու մնար պետության հույսին, ինչպես ներկայում բազմաթիվ դպրոցներ են՝ չվերանորոգված, անբարեկարգ:

Society 10:53 01/03/2016 Armenia
People at school in Nalband village of Armavir region think fortunate accompanies them all along.  The school became lucky when Canadian-Armenian benefactor Armen Nalbandyan decided to do a good job for the school of the village, which bears his name, provided funds and it has been a year since renovations are implemented by Hayastan All Armenian Fund. With its spacious, bright and Euro style classrooms the school will be neighbored by s new gym to be built soon right next to it.
“We didn’t intend to build a new gym, however the old one collapsed during the renovation, then we decided to build a new one.” school principal Tigran Gevorgyan told us.
This school differs from other village schools where the number of teachers and pupils is rather small. The school had 50 first-graders in 2015, and as expected, 59 will attend in 2016.
“Generally, two first-graders attend the school,” adds the school principal.
He is proud of teachers, describing them as trained, boasts that some of them obtained qualification and teach three languages at school – Russian, English and French.
The bell signaling the class breaks is not hung yet, waits for taking its place in September when the renovations are fulfilled. By that time children themselves ring the bell.
It rings after the regular class break; first-graders take their seats.
“Wish you a sun from the sky and a spring to give as a gift … ,” six-year-old Tatevik starts a poem welcoming the guests from Yerevan.
“Let me tell the sun, bring a spring to us, then wonder over the cliffs, ask for some breath and breeze,” six-year-old Aram continues pleasing the guests with a song.
Forth-graders meanwhile were engaged with marking the Mother Language Day, and twin brothers Aram and Avet were singing about Mother Armenia.
«Look at from Ararat like a parent, let me die on Armenian soil from wholehearted …”
“The song is about Armenian fedayis, the Armenian soil,” Avet explains.
10-year-old Gurgen is fond of playing chess, was taught to play it as a three-year-old and now wins his family members, has a good record at district tournaments and dreams of playing chess with Aronyan.
The library at school has plenty of books but it is not open yet, need to be arranged.
Computers are set to be set up the lab later.
The librarian says children are fond of reading which have became even more popular after a reading competition was announced.
“Children partake at reading competition and take not only textbooks for that but also fiction,” the librarian tells.
The school principal assures they are happy with everything, the school “has no problem”, moreover they seem to be born under a lucky star: “Couldn’t it happen that the benefactor surname were not Nalband, funds were not provided leaving us to the state care like many other schools, standing ill-equipped, dilapidated.