Տնտեսություն 13:20 02/03/2016 Տարածաշրջան
«Իրանի նավթի պաշարները 3.5 միլիարդ բարելով ավելացել են»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությունը:
Իրանական աղբյուրը, հղում անելով «Բրիթիշ Փետրոլիում» կազմակերպության հրապարակած զեկույցին, նշում է, որ 2014թ. վերջին հում նավթի Իրանի պաշարները կազմել են 157 միլիարդ 800 միլիոն բարել:
Իրանի նավթի ազգային ընկերության գործադիր տնօրեն Ռոքն էդ Դին Ջավադին «ՄԵՀՐ»-ին տված հարցազրույցում, հաստատելով, որ հում նավթի պաշարներն աճել են, հավելել է, որ վերջին տարիներին գազի և նավթի նոր հանքավայրեր են հայտնաբերվել:
«ՕՊԵԿ-ի տվյալներով ներկա դրությամբ Սաուդյան Արաբիայի նավթի պաշարները կազմում են 267 միլիարդ բարել, որն ՕՊԵԿ-ի անդամ երկրների շարքում զբաղեցնում է առաջին տեղը: Վերջին տվյալների համաձայն՝ Իրանը նավթի իր պաշարներով առաջ է անցել Իրաքից՝ զբաղեցնելով երկրորդ տեղը: Համապատասխանաբար` 4-րդ և 5-րդ տեղերը զբաղեցնում են Քուվեյթն ու Արաբական Միացյալ Էմիրությունները»,-նշված է իրանական աղբյուրում:

Экономика 14:22 02/03/2016 В мире
Запасы нефти в Иране выросли на 3,5 млрд. баррелей. Об этом сообщает иранское информагентство «МЕХР».
Как отмечается, согласно докладу BP, запасы нефти в Иране на конец 2014года составляли 157 млрд. 800 млн. баррелей.
Генеральный директор Национальной иранской  нефтяной компании Рокнеддин Джавади в интервью «МЕХР» подтвердил, что запасы сырой нефти выросли, добавив, что в последние годы были обнаружены новые месторождения нефти и газа.
«По данным ОПЕК, на данный момент запасы нефти Саудовской Аравии составляют 267 млрд. баррелей, она занимает первое место среди стран ОПЕК по запасам нефти. Иран же, по последним данным, по данному показателю опередил Ирак, заняв второе место. 4-е и 5-е места занимают Кувейт и ОАЭ», – пишет иранский источник.